Chrípku si už s COVID-19 nespletieme. Slovenský test dokáže ochorenia rozlíšiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Fernando Vergara

Hrozbou tejto jesene je najmä kombinácia oboch vírusov súčasne.

Chrípka alebo COVID-19? Tieto ochorenia si už nespletieme. Nový slovenský test totiž lekárom pomôže určiť správnu diagnostiku.

Lekári infektológovia aj epidemiológovia sa od začiatku pandémie zhodnú v jednom. Ak nás chrípka aj COVID-19 dostanú súčasne, priebeh ochorenia môže byť veľmi závažný a komplikovaný. Rozpoznať na základe rovnakých príznakov, aký vírus v tele máme, nie je bez testu možné.

Ak máme kašeľ, hlieny, horúčku, či bolesti hlavy, v tejto situácii sme automaticky podozriví na COVID-19. Ak nás otestujú a sme negatívni, lekár stále s istotou nevie, či ide o vírus chrípky.

"Takýto test dokáže rozlíšiť, či má chrípku alebo COVID-19 alebo, či ide o tzv. superinfekciu a má aj chrípku, aj COVID-19," uvádza vedec Pavol Čekan.

A to je práve tá nebezpečná kombinácia. Lekár bude vedieť, že takéhoto pacienta musí sledovať podrobnejšie. Keďže ide o PCR test, odber vzorky sa vykonáva úplne rovnako, ako pri COVID-e. Do laboratória pošlú výter z nosa a hltana.

Nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku už vedci pracujú na tom, aby sme nahradili výter, napríklad vzorkami slín.

Nové slovenské testy čaká ešte posledné preskúšanie, a potom certifikácia na štátnom ústave pre kontrolu liečiv. Je teda pravdepodobné, že počas tejto jesene a nasledujúcej chrípkovej sezóny, ich už budú môcť pacienti využívať.

Za sebou už majú aj klinické vzorky od skutočných pacientov so skutočným vírusom. Pomáha Úrad verejného zdravotníctva aj Slovenská akadémia vied.

V laboratórnych podmienkach teda test funguje, prví pacienti s respiračnými ťažkosťami ho možno vyskúšajú už o niekoľko týždňov.

Viac sa dozviete z reportáže Ľubice Janíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.