Veľa pacientov mesiace po prekonaní COVID-19 pociťuje jeho príznaky. Tieto sú najčastejšie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/U.S. Navy via AP

Hoci vírus najviac zasahuje predovšetkým starších ľudí, paradoxne mladšie generácie majú po vyliečení dlhodobejšie symptómy.

Lekári a vedci z nemocnice v austrálskom Sydney zistili, že pacienti, ktorí sa zotavili z miernejšieho priebehu ochorenia COVID-19, trpia dlhodobejšími vedľajšími účinkami. Píše portál 60 Minutes.

„Väčšina ľudí popisuje pokračujúcu únavu, tiaž na hrudi, problémy s dýchaním a zníženú pozornosť," hovorí profesor Greg Dore.

Dodal, že fyzické zmeny u zotavujúcích sa pacientov z nového koronavírusu sú alarmujúce. „Myslím, že veľa ľudí znepokojuje, že sa stále z toho nedostalo. Počiatočné závažné príznaky mohli sčasti odpadnúť, následne však niektoré pokračovali a stali sa priam až trvalé," hovorí Dore.

Hoci vírus najviac zasahuje predovšetkým starších ľudí, paradoxne mladšie generácie majú po vyliečení dlhodobejšie symptómy.

Veľkému počtu pacientov lekári objavili aj po niekoľkých mesiacoch zápal a poškodenie pľúc. Tím vedcov plánuje sledovať, ako vírus ovplyvní pacientov rok po nakazení.

Sú toho názoru, že COVID-19 zasahuje človeka nielen fyzicky, ale aj psychicky. Viacero ľudí je totiž odkázaných na celoživotnú starostlivosť.

K pondelkovému (21.9.) ránu celosvetovo na koronavírus SARS-CoV-2 evidujú 31,2 milióna nakazených, viac ako 965-tisíc obetí a takmer 23 miliónov vyliečených. 

SYDNEY/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.