Nový Zéland zverejnil dátum zistenia prvého prípadu ochorenia COVID-19 v krajine

Obálka knihy.
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Baker

Nemenovaná osoba priletela na Nový Zéland z Talianska navštíviť svoju rodinu

Novozélandské ministerstvo zdravotníctva v stredu zverejnilo dátum zistenia prvého potvrdeného prípadu infekcie novým koronavírusom v krajine - príznaky ochorenia Covid-19 tam nemenovaná osoba hlásila už 21. februára. Infikovaný človek pravdepodobne nakazil aj ďalších piatich členov svojej rodiny, informovala agentúra DPA.

Nemenovaná osoba priletela na Nový Zéland z Talianska navštíviť svoju rodinu. Počas návštevy sa u nej vyvinuli príznaky infekcie novým koronavírusom, ktoré 21. februára nahlásila miestnym orgánom, oznámilo ministerstvo. Následne ochorelo aj ďalších päť členov rodiny. Keďže však návštevník necestoval cez Čínu, ani jednu z chorých osôb na koronavírus neotestovali.

"Taliansko v tom čase nebolo zaradené medzi rizikové krajiny," uviedlo novozélandské ministerstvo zdravotníctva. Nemenovaná osoba bola prvýkrát testovaná na koronavírus až v septembri po tom, ako začala pociťovať bolesti v krku. "Slabo pozitívny výsledok testu na koronavírus v kombinácii s výsledkami protilátkového testu a s históriou prípadu nasvedčuje tomu, že ide o dávnu infekciu," dodalo ministerstvo.

Tento prípad sa tak stal prvým známym prípadom ochorenia Covid-19 na Novom Zélande, pričom šírenie infekcie v rámci rodiny reprezentuje prvé komunitné šírenie koronavírusu v krajine.

Ministerstvo doposiaľ evidovalo ako prvý prípad ochorenie osoby, ktorá pricestovala 28. februára z Iránu. Na Novom Zélande sa koronavírusom zatiaľ nakazilo najmenej 1824 ľudí. Ochoreniu tam podľahlo 25 osôb.

WELLINGTON/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti