Na jar vzor, teraz vinník. Dôvodov, prečo je Chorvátsko urýchľovačom nákazy, je viacero

Porto
Zdroj: Shutterstock.com/xbrchx

V samotnom Chorvátsku k stredajšiemu (23.9.) popoludniu evidujú 15.340 prípadov koronavírusu.

Chorvátsko bolo v máji jednou z mála krajín Európy, kde sa počet nových prípadov ochorenia COVID-19 podarilo znížiť na nulu.

V súčasnosti je ideálom toho, ako letný turizmus spustil druhú vlnu nákazy. Krajina sa bráni, že pre ekonomiku nemali inú možnosť, ako sa turistom otvoriť.

Krajina od Jadranského pobrežia sa stala učebnicovým príkladom, ako medzinárodný cestovný ruch pôsobí v pandémii ako urýchľovač. Píše iDNES.

Podľa zdravotníkov spôsobilo cestovanie do Chorvátska a iných dovolenkových krajín prudký nárast nakazených po celej Európe.

Po zrušení nariadení v krajine otvorili kluby a bary v populárnych destináciách na Jadrane. Výsledkom je opätovné šírenie epidémie.

Týka sa to najmä mladých ľudí, ktorí po návrate do svojich domovských krajín prispeli k najväčšiemu nárastu počtu nakazených od prvej vlny z marca a apríla.

Výhodou Chorvátska bola, s ohľadom na obmedzenú leteckú dopravu, jeho poloha, kam sa mohli turisti z mnohých štátov starého kontinentu dostať aj po zemi.

Viacero krajín uvádza, že pod zvyšujúce sa počty nakazených novým koronavírusom sa podpisujú aj vracajúci sa dovolenkári z Chorvátska.

Podľa nemeckého Inštitútu Roberta Kocha na začiatku augusta až 12 percent novonakazených prípadov v Nemecku tvorili navrátilci z Chorvátska.

V Česku podľa úradov pomohlo k masívnemu nárastu nákazy až takmer 100-tisíc ľudí, ktorí sa odtiaľ vrátili z dovolenky.

Chorvátske úrady síce vydali smernice pre bary, reštaurácie a zábavné podniky, ktoré zahŕňajú nosenie rúšok či dodržovanie bezpečnej vzdialenosti, išlo však iba o odporúčania. V dôsledku toho niektoré podniky fungovali takmer bez obmedzení.

Oproti jari to je jasný kontrast. Vtedy Chorvátsko zvládlo skrotiť vírus vďaka dobre pripravenému systému zdravotníctva, rozhodným epidemickým opatreniam a ich dodržiavaniu zo strany verejnosti.

V samotnom Chorvátsku k stredajšiemu (23.9.) popoludniu evidujú 15.340 prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, 257 obetí a 13.815 vyliečených.

ZÁHREB/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti