Francúzsko aj Británia hlásia rekordné prírastky nakazených koronavírusom

2909_Cennet_29_09_P30_dnes_20_30__12___VOYO.mp4

Napriek rekordnému nárastu infekcií je situácia v Spojenom kráľovstve neporovnateľná s vrcholom pandémie v apríli a máji.

V Spojenom kráľovstve pribudlo vo štvrtok 6634 nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19. Ide o vôbec najvyšší denný nárast od vypuknutia pandémie, informovala spravodajská televízia Sky News.

Zomrelo aj ďalších 40 osôb, ktoré boli v uplynulých 28 dňoch pozitívne testované na prítomnosť patogénu SARS-CoV-2. Denná bilancia úmrtí v Británii prekročila číslo 40 naposledy 14. júla, keď zomrelo 44 ľudí - väčšinou v Anglicku.

Anglicko zaznamenalo aj väčšinu najnovších prípadov infekcie (5632); nasledujú Škótsko (465), Wales (348) a Severné Írsko (189).

Napriek rekordnému nárastu infekcií je situácia v Spojenom kráľovstve neporovnateľná s vrcholom pandémie v apríli a máji, keď podľa vedcov z univerzity Imperial College pribúdalo denne vyše 100.000 prípadov.

"Aj keď máme nový rekord potvrdených prípadov COVID-19, nie je to až také zlé, ako sa zdá. Doterajší denný rekord zo začiatku mája bol 6201 prípadov, ale vtedy sa testovalo omnoho menej. Odhaduje sa, že aj dnes testovanie odhalí iba približne tretinu všetkých prípadov," konštatoval na margo novej bilancie redaktor Sky News špecializujúci sa na vedu Thomas Moore.

Najnovšie čísla boli zverejnené krátko po tom, ako britský minister financií Rishi Sunak ohlásil nový systém podpory zamestnanosti so zámerom vyhnúť sa kríze v období zimy.

Napriek tomu, že minister pripustil, že niektoré pracovná miesta čaká neistá budúcnosť, jeho plán zabezpečí mzdy pre zamestnancov pracujúcich v dôsledku pandemických opatrení iba tretinu riadneho času. Opatrenia na záchranu pracovných miest, ktoré sú v dlhodobom horizonte "životaschopné", začnú platiť v novembri. 

Vo Francúzsku pribudlo rekordných viac ako 16.000 nakazených

Francúzsko vo štvrtok oznámilo, že za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine rekordných 16.096 nových prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.
V porovnaní s predchádzajúcim rekordom v dennom prírastku infikovaných (13.498) ide o výrazný nárast, píše denník The Guardian.

V priebehu predošlého dňa podľahlo podľa údajov ministerstva zdravotníctva ochoreniu COVID-19 v nemocniciach 52 ľudí. Celkový počet obetí sa tak zvýšil na 31.511.
Od začiatku pandémie bolo vo Francúzsku na prítomnosť koronavírusu pozitívne otestovaných 497.237 osôb.

Rastúci počet nakazených a s tým súvisiaca opätovná záťaž na francúzske zdravotníctvo, respektíve nemocnice, viedli tamojšiu vládu k ohláseniu mimoriadnych reštriktívnych opatrení zameraných na zastavenie šírenia nákazy.

Obmedzenia, ktoré vláda oznámila v stredu, sa dotkli najmä veľkých miest, ako napríklad Paríža, Lille či Rennes, kde budú musieť bary od pondelka zatvárať najneskôr o 22.00 h.

Vo viacerých mestách sa zároveň zníži počet účastníkov na veľkých podujatiach z 5000 na 1000. V Marseille, kde platí najvyšší stupeň výstrahy, dôjde v sobotu k zatvoreniu všetkých barov a reštaurácií.

Francúzske zdravotnícke úrady uviedli, že počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 presiahol v stredu 6000, pričom viac ako 1000 ľudí leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Takýto vysoký počet pacientov na JIS-kách nezaznamenali od začiatku júna.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti