Prísnejšie opatrenia začnú platiť od 1. októbra. Definitívne sa o nich rozhodne v pondelok

Týkať sa budú hromadných podujatí aj kontrol na hraniciach.

V piatok opäť zasadla pandemická komisia vlády, ktorá sa venovala aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku. Štvrtkové testovanie odhalilo 419 prípadov nákazy, čo je dosiaľ najvyšší denný prírastok, aký sme mali.

K zasadnutiu sa pripojil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí cez telemost. Keďže je v domácej izolácii, stretnutia sa nemohol zúčastniť osobne.

Na zasadnutie komisie prišiel premiér Igor Matovič. Ako povedal, navrhol, aby bol od 1. októbra na svadbách povolený maximálny počet účastníkov do 30 ľudí. Rovnako, aby na hromadných podujatiach, na ktorých sa sedí, povolili maximálnu účasť 100 ľudí v interéri a 200 ľudí v exteriéri a aby sa bez možnosti sedenia hromadné podujatia úplne zakázali.

Premiér ostro kritizoval prístup verejnosti k aktuálnym opatreniam. "Tretina ľudí s prepáčením serie na pravidlá," uviedol smerom k verejnosti. Podľa Matoviča nemáme problém s tým, že si nákazu nosíme zo zahraničia, ale pestujeme si ju tu sami. Ľuďom dôveroval, no ako povedal, sklamali ho.

Zároveň spomenul aj doktora Igora Bukovského, ktorého vyzval, aby "nešíril bludy". Podľa neho si nezaslúži titul a zľahčovaním vážnosti koronavírusu ohrozuje ľudí.

Hygienik Ján Mikas informoval, že na Slovensku opäť pribudli okresy, ktoré sú rizikové a na COVID mape označené červenou. Viac sa o problematických oblastiach dočítate TU.

Priblížil tiež, že odborníci zatiaľ nemajú finálnu verziu nových protiepidemiologických opatrení. V pondelok bude zasadať ústredný krízový štáb, ktorý bude riešiť nové opatrenia. Riešiť bude napríklad rúška na školách, spomínané hromadné podujatia či situáciu na hraniciach. Viac bude známe až budúci týždeň po zasadnutí štábu.

Podľa hlavného hygienika u nás testujeme na koronavírus dostatok. Premiér pripomenul, že sa využijú antigénové testy. Cez týždeň o týchto testoch hovoril aj minister Krajčí. Viac sa dočítate TU.

Infektológ Pavol Jarčuška pripomenul, že odborníci navrhujú zaviesť také opatrenia, ktoré majú zmysel. "Najdôležitejšie je dodržiavať všetko, čo teraz platí," dodal. Veľmi rizikové sú podľa neho napríklad aj vysokoškolské internáty. "Rúška, hygiena rúk a rozostupy," zopakoval základné opatrenia, ktoré sú pri prevencii mimoriadne dôležité.

Záznam z tlačovej besedy si môžete pozrieť tu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti