V piatok testy na koronavírus odhalili až 552 nových prípadov a pribudlo aj jedno úmrtie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Guido Kirchner/dpa via AP

Obeťou je 67-ročná pacientka, ktorá zomrela ešte 18. septembra v nemocnici v Lučenci.

V piatok (25.9.) na Slovensku odhalili 552 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 (celkovo ich je 8600). Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR.

Laboratóriá včera vykonali 6483 testov, celkovo ich urobili už 440.331. Dobrou správou je, že sa vyliečilo ďalších 62 pacientov (celkovo už nákazu prekonalo 4098 osôb).

Žiaľ, potvrdili ďalšie úmrtie na COVID-19. Obeťou je 67-ročná pacientka, ktorá zomrela ešte 18. septembra vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec. Celkovo tak na Slovensku máme 44 obetí na toto ochorenie.

Medzi pozitívnymi z piatka je 290 žien a 262 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 90 rokov. Najviac prípadov (80), pribudlo v Bratislave.

Nasledujú Prievidza (46), Nové Zámky (40), Tvrdošín (30), Košice (24), Nitra (21), Bardejov (20), Komárno (19), Námestovo (18), Trnava (17), Sobrance (16), Spišská Nová Ves (15), Stará Ľubovňa (14), Poprad (12).

Po deväť prípadov zaznamenali v Kežmarku, Prešove a v Trenčíne, s ôsmimi prípadmi nasledujú Liptovský Mikuláš, Senec a Snina.

Sedem novonakazených hlásia v Dolnom Kubíne, Svidníku a v Žiari nad Hronom, šesť pozitívnych pacientov je z Banskej Bystrice, Malaciek, Michaloviec, a Topoľčian.

Nasledujú Nové Mesto nad Váhom (5), Stropkov (5). Štyri prípady boli v okresoch Galanta, Partizánske, Veľký Krtíš, po tri prípady v okresoch Banská Štiavnica, Dunajská Streda, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice a okolie, Martin, Pezinok, Rožňava, Trebišov.

Po dva prípady mali okresy Bánovce nad Bebravou, Brezno, Čadca, Gelnica, Levice, Levoča, Piešťany, Púchov, Revúca, Skalica, Šaľa, Zvolen, jeden prípad zaznamenali okresy Detva, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Medzilaborce, Myjava, Sabinov, Senica.

Dramatický nárast prípadov zaznamenali v okrese Previdza. Kým za štvrtok (24.9.) tam zistili 14 pozitívnych, za včera to bolo až 46. Zvýšený počet novonakazených evidujú aj v okrese Nové Zámky, zo štvrtkových 19 na včerajších 40.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Matovičov odkaz verejnosti: Preberám vedenie boja voči COVID-19 do vlastných rúk

Aktívnych prípadov aktuálne máme na Slovensku 4458, počet hospitalizovaných pacientov sa zvýšil o 25 na súčasných 185, potvrdené ochorenie má 157 z nich.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.

Počet úmrtí narástol o 125 percent

Počet úmrtí v súvislosti s infekciou novým koronavírusom v posledných dvoch mesiacoch v rámci druhej vlny narástol oproti prvej, päť mesiacov trvajúcej prvej vlne o 125 percent.

"Len za ostatné tri týždne úrad prešetruje 36 úmrtí, čo predstavuje nárast o 45 percent z celkového počtu úmrtí od začiatku pandémia ochorenia COVID-19,“ zdôraznil rezort.

Priemerný vek zosnulých pacientov bol v prvej vlne 80 rokov, v druhej  vlne sa znížil na 70 rokov.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nariadil doteraz celkovo 247 pitiev z dôvodu podozrenia z úmrtia v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2.

"Konečnú primárnu príčinu úmrtia v mnohých prípadoch okrem pitvy určujú ďalšie histopatologické, imunohistochemické a virologické vyšetrenia,“ objasnil rezort zdravotníctva.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prípady

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.