Matovič prosí ľudí: Zrušte všetky oslavy, nečakajte na príkazy "zvrchu"

Martin Dúbravka.
Zdroj: TASR/AP

Obáva sa, že kým sa prejaví efekt brzdiacich opatrení, najbližšie týždne prinesú ďalšie rekordné prírastky.

„Prosím každého človeka otvorenej mysle, aby ste vo svojej rodine a priateľom vysvetlili, ako je veľmi dôležité s okamžitou platnosťou nasadiť najprísnejšie možné ochranné opatrenia a nečakať na "príkazy zvrchu". V statuse na svojom profile na Facebooku to v súvislosti s nárastom prípadov koronavírusu napísal premiér Igor Matovič.

478 túto sobotu (minulú 131) = to je nárast o 265%! ... prosím každého človeka otvorenej mysle, aby ste vo svojej...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Nedeľa 27. septembra 2020

Zdroj: Facebook/Igor Matovic

Opatrenia, ktoré navrhla pandemická komisia prijať od 1. októbra budú podľa premiéra určite platiť minimálne podľa pôvodného návrhu. "Ale skôr sa obávam, že za tak drastického nárastu počtu prípadov budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí akéhokoľvek druhu," uviedol.

Obáva sa, že kým sa prejaví efekt brzdiacich opatrení, najbližšie týždne prinesú ďalšie rekordné prírastky. Vyzval preto verejnosť k zodpovednosti i aktívnemu obmedzeniu rizika šírenia pandémie.

Líder OľaNO zároveň vyzval na zrušenie hromadných podujatí ako svadby, kary, slávnosti či rodinné a firemné oslavy.

„Noste rúško všade vo vnútri, aj v spoločnosti známych kolegov. Opäť ho noste bez hanby aj vonku, ak sa pohybujete medzi ľuďmi mimo rodiny. Nechoďte na akékoľvek športové či kultúrne podujatie, hoci vás to veľmi láka," doplnil.

Predseda vlády zároveň uviedol paralelu s predošlou sobotou (20.9.) „478 túto sobotu (minulú 131) = to je nárast o 265%!"

V sobotu (26.9.) na Slovensku odhalili 478 nových prípadov ochorenia COVID-19, spolu už máme 9078 prípadov. Laboratóriá včera odobrali 5655 vzoriek, celkovo ich vykonali už 445.986.

Dobrou správou je, že nákazu prekonalo ďalších 80 pacientov (spolu 4178) a že nepribudlo žiadne nové úmrtie (celkovo 44).

Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 4 856. V nemocniciach je hospitalizovaných 199 pacientov, potvrdené ochorenie má 169 z nich. Na JIS je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 15 pacientov.

Najviac (70) prípadov zistili v Bratislave, s 59 pozitívnymi vzorkami nasleduje Námestovo. V Trnave a v Nových Zámkoch odhalili 20 nakazených, v Košiciach 19.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti