Dva okresy na severovýchode Slovenska mali doteraz málo prípadov. Všetko zmenila jedna svadba

Andrea Vadkerti s Tribulom na horách.
Andrea Vadkerti s Tribulom na horách. Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Čísla za piatok a sobotu však v žiadnom prípade nie sú definitívne.

Rapídny nárast pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 evidujú hygienici, ktorí majú na starosti dva susedné okresy - Svidník a Stropkov.

Za piatok a sobotu vo Svidníku evidujú 29 potvrdených prípadov zo svadby, ktorá sa konala v Stropkove. Zatiaľ otestovali 45 ľudí, ktorí na nej boli. Celkovo bolo na tejto svadbe 130 ľudí vrátane personálu, ktorému sa nákaza takisto nevyhla. Z ôsmich členov boli pozitívni traja.

V okrese Stropkov za uplynulý piatok zaznamenali piatich a za sobotu ďalších desať nakazených. Súvisia napríklad aj s jednou z mestských základných škôl, a preto v nej dočasne prerušili vzdelávací proces.

Podobné je to aj vo Svidníku. Od pondelka (28.9.) ostáva zatvorená stredná škola a aj jedna základná škola. Učiteľ bol medzi svadobčanmi a je zároveň aj volejbalovým hráčom a trénerom.

Hygienici Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Svidníku počas celého víkendu dohľadávali kontakty, ktoré súvisia s predmetnou svadbou v Stropkove. Ide o zhruba 200 kontaktov vrátane učiteľov zo škôl, žiakov z triedy a personál.

Vo Svidníku zintenzívnia dezinfekciu verejných priestorov, rovnako zrušili všetky hromadné kultúrne podujatia.

Tieto čísla za piatok a sobotu však v žiadnom prípade nie sú definitívne. Keďže väčšinu svadobčanov budú testovať v pondelok, hygienici na severovýchode Slovenska predpokladajú jasný vývoj, a síce nárast prípadov, keďže viac ako polovicu svadobčanov budú testovať v pondelok.

Ľudí, ktorí prišli do kontaktu s už potvrdenými pozitívnymi prípadmi, otestujú vo Svidníku, prípadne aj na iných odberových miestach počas týždňa.

Viac v reportáži Pavla Siváka.


SVIDNÍK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Po

Dôležité udalosti