Slovensko čakajú tvrdšie opatrenia. V hre je úplný zákaz hromadných podujatí

Eva má zdravotné problémy kvôli nadváhe
Zdroj: TASR/AP

Situácia sa ohľadom koronavírusu zo dňa na deň zhoršuje.

Slovensko čakajú tvrdšie epidemiologické opatrenia. Už dnes má totiž o tom rozhodnúť ústredný krízový štáb, ktorý bude brať do úvahy odporúčania piatkovej pandemickej komisie. Práve na nej sa pre zhoršujúcu situáciu zúčastnil aj predseda vlády Igor Matovič a neskrýval svoje rozhorčenie.

„Tretina ľudí, s prepáčením, serie na pravidlá," uviedol smerom k verejnosti.

Hrozí absolútny zákaz hromadných podujatí

Navrhované opatrenia sa teda budú dotýkať hlavne hromadných podujatí, nevynímajúc toľko diskutovaných svadieb. Od 1. októbra tak v exteriéri bude môcť sedieť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. Hromadné podujatia, na ktorých majú ľudia stáť, sa majú zakázať. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí.

Podľa portálu Aktuality.sk však budú opatrenia ešte prísnejšie, ako avizoval premiér Matovič. Hromadné podujatia by mohli dostať úplnú stopku. Dotklo by sa to športových aj kultúrnych podujatí.

Podľa aktuality.sk sa krízový štáb zaoberá aj otázkou vyhlásiť núdzový stav.

Súvisiaci obsah

„Skôr sa obávam, že za tak drastického nárastu počtu prípadov budeme musieť prísť s úplným zákazom hromadných podujatí akéhokoľvek druhu (rodinné, firemné, kultúrne, športové, cirkevné...), dokým krivke nárastu spoločnými silami nezlomíme väzy," napísal v nedeľu na sociálnu sieť Matovič. Dnes môže byť všetko inak.

Uzavretie hraníc a rúška na školách

Ďalšia veľká zmena by mohla nastať na hraniciach. Česko už vyše týždňa patrí medzi červené krajiny a pre vstup aj výstup platia prísne podmienky. Teraz sa nad podobným scenárom uvažuje aj na rakúskych a maďarských hraniciach. Ako by to malo v praxi vyzerať ešte nie je známe. Prípadne opatrenia majú doladiť práve na ústrednom krízovom štábe.

Finálna verzia by mala padnúť aj ohľadom ďalšieho nosenia rúšok na školách. Ohľadom nich navyše hlavný hygienik Ján Mikas a Igor Matovič vyzývajú, aby ich ľudia nosili úplne všade.

„Noste rúško všade vo vnútri, aj v spoločnosti známych kolegov. Opäť ho noste bez hanby aj vonku, ak sa pohybujete medzi ľuďmi mimo rodiny," uviedol premiér.

Súvisiaci obsah

Opatrenia sa zrejme dotknú aj vysokoškolských internátov, ktoré sú vysoko rizikové. Pandemická komisia preto avizovala zmeny na semafore ministerstva školstva.

„Diskutovali sme o tom, že každý internát musí mať vyhradené isté percento izolačných lôžok, že vysoká škola, ak chce a môže, by mala prejsť na tzv. dištančnú formu výučby a na internáte by mali skutočne zostávať len tí, ktorí tam zostať musia," upozornil prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Zároveň dodal, že rezervy vidí aj v mestskej hromadnej doprave. Poukázal predovšetkým na prítomnosť starších ľudí a preplnenosť dopravných prostriedkov.

Tlačovú konferenciu po skončení ústredného krízového štábu budeme vysielať na našej stránke naživo. Presný čas ešte nie je určený, zasadnutie sa však začína o 12.00 h.

Navyše, v dnešných Televíznych novinách o 19.00 h mimoriadne vystúpi aj premiér Igor Matovič, v ktorých porozpráva o prijatých opatreniach.

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti