Tisíc prípadov za deň? Prednedávnom sci-fi, teraz jeden z možných scenárov

Hanka sa po SuperStar vrhla nielen na hudbu, ale aj na cvičenie.
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Čísla hovoria jasnou rečou.

Na Slovensku sa výrazne zhoršuje situácia. Za posledné dni rapídne pribúda nových infikovaných a stúpa aj počet hospitalizovaných. Percentuálny pomer medzi počtom testovaných a pozitívnych prípadov sa neúmerne zvyšuje. Ak to takto pôjde ďalej, tak denné prírastky čoskoro môžu prekonať aj tisícku.

Od začiatku septembra počet denných prírastkov neustále rastie. Najprv denne pribúdali desiatky prípadov, potom sme postupne prekonali dve až štyri stovky a v piatok minulý týždeň laboratóriá odhalili cez 550 pozitívnych ľudí. Pre ilustráciu nárastu - v piatok predtým bolo 290 infikovaných a dva týždne dozadu tesne cez 200.

Mnoho napovedá aj percentuálny pomer medzi počtom testovaných a pozitívnych prípadov. V praxi to znamená, koľko percent zo všetkých testov bolo pozitívnych. Kým 14 dní dozadu sa táto hodnota pohybovala na úrovni dvoch až štyroch percent, v posledných dňoch vyskočila takmer k desiatim percentám.

Osobitné obavy vzbudzuje nedeľné testovanie, počas ktorého sa vyhodnocuje najmenej testov, a teda štandardne pribúda aj najmenej prípadov. Lenže z posledných dát vyplýva, že síce sa testovalo málo, avšak pomer pozitívnych testov vyskočil na vyše trinásť percent .

V realite to znamená, že posledné dva týždne sa tento pomer zdvoj až strojnásobil. Ak by tento trend teda pokračoval ďalej, tak za ďalšie dva týždne by sme sa pokojne mohli dostať na 16 až 18-percetný podiel. A pri priemerných číslach denne urobených testov, čo je zhruba 5500, hovoríme už o hranici, ktorá sa blíži k tisíc infikovaných denne.

Samozrejme, ide len o predikciu vychádzajúcu zo súčasného stavu. Do toho môže vstúpiť ešte viacero premenných, ako sú napríklad ohlasované prísnejšie opatrenia, ktoré môžu zamedziť sociálnym kontaktom, a tým pádom aj ďalšiemu šíreniu koronavírusu.

TIP: Slovensko čakajú tvrdšie opatrenia. Prehľad toho, čo všetko sa môže zmeniť

Napriek všetkému, čísla hovoria jasnou rečou. Druhá vlna výrazne naberá na sile a počty chorých, ktoré boli prednedávnom len vo sfére sci-fi, sa v súčasnosti dostávajú do realistických odhadov.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti