Nemocnice vo viacerých krajoch zavádzajú opatrenia, infikovaných majú veľa zamestnancov

Polícia v Birminghame uzatvorila oblasť, kde došlo k incidentu.
Polícia v Birminghame uzatvorila oblasť, kde došlo k incidentu. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Obmedzené sú operácie a hospitalizácie pacientov.

Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne pristúpili od 25. septembra k obmedzeniu plánovaných operácií a hospitalizácií s výnimkou onkologických a akútnych pacientov. Dôvodom sú pozitívne testy na nový koronavírus u zdravotníckeho personálu nemocnice.

Ako informovala hovorkyňa FN Trenčín Martina Holecová, ambulantná starostlivosť funguje bez obmedzení. Bez obmedzení prebiehajú tiež pôrody, jediným obmedzením je, že s rodičkou môže byť okrem zdravotníkov pri pôrode len jedna osoba.

„Zároveň sme na základe pokynu od hygienikov reprofilizovali lôžka v geriatrickom pavilóne, kde sme presťahovaním oddelení získali možnú kapacitu 100 lôžok pre pacientov s podozrením či potvrdeným ochorením na COVID-19," uviedla hovorkyňa.

Ako dodala, celkovo vykonali 600 testov u zamestnancov a u 20 z nich bol výsledok pozitívny. „Aktuálne má potvrdené ochorenie COVID-19 osem lekárov, sedem sestier, jedna praktická sestra. Ochorenie potvrdili tiež u troch sanitárov a jedného študenta fakulty zdravotníctva, ktorý u nás vykonáva odbornú zdravotnícku prax," doplnila Holecová s tým, že zdravotná starostlivosť o pacientov je naďalej zabezpečená.

Aktuálne je vo FN Trenčín hospitalizovaných 18 pacientov s potvrdeným ochorením, z toho je 16 na infekčnom oddelení a dvaja na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Situácia v Krompachoch

Počet zamestnancov pozitívne testovaných na nový koronavírus na chirurgickom oddelení Nemocnice Krompachy stúpol. Kým v piatok ich bolo 15, v pondelok ich evidujú 22.

"Päť pozitívne testovaných pacientov bolo preložených na vyššie pracovisko," doplnila pre TASR Martina Pavliková, hovorkyňa spoločnosti Agel, pod ktorú patrí aj lôžkové zdravotnícke zariadenie v Krompachoch.

Ako tiež uviedla, medzi pozitívne testovanými sú aj nezdravotnícki zamestnanci nemocnice.
Chirurgické oddelenie aktuálne funguje v obmedzenom režime. Znamená to, že pacienti, ktorí potrebujú ošetrenie, budú vyšetrení a v prípade potreby hospitalizácie ich transportujú do okolitých nemocníc v Spišskej Novej Vsi a Levoči.

"Nemocnica nariadila preventívne testovanie aj ďalších oddelení. Všetci pozitívne testovaní sú v domácom liečení," uzavrela Pavliková.

Popradská nemocnica

Celkovo 14 zamestnancov popradskej nemocnice bolo pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Oproti piatku (25. 9.) sa ich počet zvýšil o dvoch, potvrdila hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

"Momentálne máme 14 pozitívnych zamestnancov - 12 zdravotníkov a zvyšok tvorí nezdravotnícky personál," uviedla Galajda s tým, že pokračujú v testovaní personálu, ktorý prišiel s pozitívnymi osobami do kontaktu.

V nemocnici platí naďalej zákaz návštev, zvýšená dezinfekcia povrchov, používanie ochranných masiek, dezinfekcie a rukavíc a taktiež bariérová ošetrovateľská starostlivosť.

TRENČÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti