Hrozí, že pre vývoj vakcín proti koronavírusu zabijeme státisíce žralokov

Varujú pred tým ochranári prírody.

Hrozí, že pre získanie „žraločieho oleja" potrebného na výrobu vakcíny proti koronavírusu, bude zabitých až pol milióna žralokov. Upozorňujú ochranári prírody, podľa ktorých to môže mať vážne následky pre morské ekosystémy.  Píše o tom portál Sky News.

Zložkou niektorých vakcín je látka skvalén, ktorá sa nachádza iba v oleji zo žraločej pečene. Ide o prídavnú látku, ktorá zvyšuje účinnosť vakcíny tým, že stimuluje imunitnú odpoveď organizmu. V imunológii ju nazývame adjuvans.

Na výrobu vakcín proti chrípke ju používa napríklad aj britská farmaceutická firma GlaxoSmithKline, ktorá nedávno oznámila, že chce skvalén pridať aj do miliardu dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Na získanie tony tejto látky je pritom potrebných  približne 3-tisíc žralokov.

Ochranári z organizácie Shark Allies vypočítali, že keby sa mali vakcínou s obsahom skvalénu zaočkovať všetci ľudia na planéte, svojimi životmi by na to doplatilo 250-tisíc žralokov. V prípade, že každý človek dostane dve dávky vakcíny, čo je podľa vedcov pravdepodobné, by sa muselo zabiť až pol milióna žralokov. „Získavanie niečoho z tiel divokých zvierat,, nikdy nebude udržateľné. Najmä, keď ide o vrcholových predátorov, ktorí sa nerozmnožujú vo veľkých počtoch.

Zatiaľ vôbec nie je jasné, ako dlho a v akom rozsahu bude pandémia koronavírusu pokračovať. Keď budeme používať žraločí olej, počet zabitých žralokov bude naozaj veľký a môže to pokračovať roky," obáva sa aktivistka Stefanie Brendlová z organizácie Shark Allies.

Ochranári odhadujú, že v súčasnosti pre získanie skvalénu ľudstvo zabije ročne zhruba 3 milióny žralokov. Vedci preto skúmajú, ako by sa táto látka dala nahradiť. Nádejou je syntetická látka, ktorá sa vyrába z fermentovanej cukrovej trstiny.

Poznatky o účinkoch skvalénu majú dlhú históriu

Už pred stáročiami užívali obyvatelia rybárskych osád na pobreží severných japonských ostrovov olej z pečene žralokov, ktorý pre pozitívne účinky na zdravotný stav a dlhovekosť nazývali samedawa (liečivý olej). Pripisovali mu schopnosť predlžovať život, a preto starovekí bojovníci z Japonska, Číny, ako aj Maori z Nového Zélandu, pili olej zo žraločej pečene pred odchodom do boja.

Tajomstvo liečivého oleja samedawa odhalil japonský chemik Mitsumaru Tsujimoto v roku 1906. Zistil, že oleje z pečene žralokov obsahujú vysoké množstvo dovtedy neznámeho uhľovodíka. Keďže túto látku našiel v pečeni žralokov z čeľade Squalidae, nazval ju skvalén. Neskôr svoj výskum rozšíril na ďalších 36 druhov žralokov a dokázal, že skvalén je zložkou pečene väčšiny hlbokomorských žralokov.

V súčasnosti sa skvalén v širokej miere využíva v rôznych oblastiach súvisiacich s ochranou ľudského zdravia, ako sú potravinárstvo, medicína, farmaceutický priemysel a kozmetika.

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti