Nové pravidlá: Koniec omší, koncertov i divadiel, bary do 22. hodiny a nosenie rúšok aj vonku

19_matovic_tvnoviny.mp4
Zdroj: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Situácia v krajine sa zhoršuje. Hranice s Rakúskom a Maďarskom nezatvoríme.

Ústredný krízový štáb rozhodol o nových opatreniach. Mnohé sa podobajú tým z prvej vlny. Všetky hromadné podujatia budú zakázané a reštaurácie, bary či krčmy môžu byť otvorené len do 22.hodiny. Otvorené budú môcť byť len v takom prípade, ak sa v nich bude len sedieť.

Organizovať sa budú môcť len sobáše, krsty a pohreby. Úrad verejného zdravotníctva ešte pripravuje presný počet, koľko ľudí bude môcť byť prítomných na tomto type podujatí. Premiér Igor Matovič oznámil, že svadobné hostiny či kary už povolené nebudú. Zakážu aj omše a všetky spoločenské podujatia. O rušení či nerušení športových zápasov rozhodnú hygienici v utorok (29.9.).

Výnimku dostanú len tie podujatia, na ktorých sa všetci zúčastnení preukážu negatívnym testom starým menej ako 12 hodín. Minimálne dva dni pred konaním podujatia musia organizátori túto akciu ohlásiť na regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

Prísnejšie opatrenia nás čakajú aj v oblasti nosenia rúšok. Povinné budú na stredných školách a na druhom stupni základných škôl. Rovnako bude povinné prekryť si tvár v exteriéri v prípade, že sme od cudzej osoby vzdialení na menej ako dva metre. Rúška budú povinné aj vo vnútorných športoviskách.

V obchodoch dôjde opäť k sprísneniu počtu zákazníkov: jeden zákazník pripadá na desať metrov štvorcových. Rúška a odstupy sú naďalej povinné.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Ústredný krízový štáb navrhne v stredu (30.9.) vláde, aby vyhlásila núdzový stav. "Rútime sa vo vlaku, ktorý nemá brzdy. Aboslútne nemáme v rukách to, čo sa udeje najbližšie dva týždne. Núdzový stav to môže zastaviť," vyhlásil Matovič v TV Markíza.

Všetky opatrenia budú platiť od 1.októbra do odvolania. Premiér Matovič avizoval, že k ich uvoľneniu dôjde vtedy, keď počet nových prípadov nákazy koronavírusom začne klesať.

Hlavný hygienik Ján Mikas vyhlásil, že zatiaľ nepristúpia k zmenám na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom. Podľa Mikasa sa väčšina nakazených infikovala na Slovensku a počet importovaných prípadov klesá.

Matovič vyzval ľudí, aby boli zodpovední a dbali na starších a chorých ľudí, ktorí sú z pohľadu nákazy koronavírusom rizikovými skupinami. Matovič v TV Markíza uviedol, že zhruba tretina ľudí ignoruje pravidlá a podceňujú COVID-19. Vyzýva ich, aby im záležalo aj na zdraví a živote ich blízkych.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti