Na Slovensku zrejme zavedú núdzový stav. Prečítajte si, čo to znamená

Definitívne rozhodne vláda v stredu.

Na Slovensku by sa opäť mal vyhlásiť núdzový stav. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Počas pondelkového rokovania ústredného krízového štábu to avizoval premiér Igor Matovič.

„Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav," vysvetlil Matovič.

Prečítajte si tiež:

Núdzový stav má byť podľa premiéra prijatý najmä z toho dôvodu, že nikto nevie, ako sa situácia s koronavírusom vyvinie. Obavy má z vývoja situácie v nemocniciach aj domovoch sociálnych služieb. Poukázal na to, že v súčasnosti je štát obmedzený v prípade potreby napríklad rýchleho dodávania ochranných pomôcok či testov.

„Túto „záložnú zbraň" potrebujeme mať zapnutú. Konkrétny návrh bude vypracovaný do zasadnutia vlády v stredu, a potom budem vedieť povedať viac," zhrnul Matovič.

Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. A toto teraz chce presadiť aj jeden z koaličných partnerov.

​„Pozrieme si odôvodnenie a zodpovedne sa rozhodneme. Avšak sme toho názoru, že núdzový stav by mal platiť len pre nemocnice," uviedli vo svojom stanovisku liberáli z SaS, ktorí majú vo vláde troch členov.

Naopak, ďalšia koaličná strana Za ľudí je za zavedenie celoplošného núdzového stavu.

"Na núdzový stav sú splnené zákonné podmienky. Zavedenie núdzového stavu umožní lepšiu distribúciu ochranných a zdravotných pomôcok, ako aj lepší manažment krízy v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb," odpovedala predsedníčka Za ľudí Remišová na otázku, či na rokovaní vlády vyhlásenie núdzového stavu podporí.

Definítivne sa tak o núdzovom stave a jeho forme rozhodne v stredu na rokovaní vlády.

Čo je to núdzový stav?

Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Zdroj: TVNOVINY.sk

BRATISLAVA/TASR,mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.