Situácia s koronavírusom sa v Humennom zhoršuje, nakazených je vyše 30 seniorov

Ilustračná snímka.
Zdroj: Guido Kirchner/dpa via AP

Pozitívne testovaní zamestnanci majú mať len príznaky nachladenia a únavu, zvýšenú teplotu či horúčku majú ojedinele.

V Ošetrovateľskom centre na Lipovej ulici v Humennom sa nový koronavírus potvrdil u 31 klientov a 23 zamestnancov. Ako pre médiá uviedla riaditeľka pre odborné, ošetrovateľské a sociálne činnosti súkromného zariadenia Zuzana Fabiánová, priebeh ochorenia je u všetkých pozitívne testovaných mierny.

"Deň po preventívnom testovaní pacientky pred prepustením do iného zariadenia nám bol oznámený pozitívny výsledok COVID-19," priblížila s tým, že zariadenie následne, po konzultácii s regionálnymi hygienikmi, okrem sprísnenia preventívnych opatrení otestovalo všetkých klientov i zamestnancov.

Podľa Fabiánovej zamestnanci ani ošetrujúci lekári u žiadneho z pacientov nezaznamenali príznaky typické pre ochorenie. "Treba zdôrazniť, že v zariadení sa nachádzajú výhradne veľmi ťažké stavy, polymorbídni pacienti, u ktorých sú často liečené respiračné ochorenia. Zvýšená telesná teplota býva v súvislosti napríklad s terminálnym štádiom onkologického ochorenia či pokročilými štádiami dekubitov," uviedla s tým, že väčšina pacientov je tiež očkovaná proti chrípke i pneumónii. Pri liečbe aktuálnych stavov sa im malo osvedčiť podávanie antibiotík, po ktorých evidujú zlepšenie do dvoch dní.

"Realizujú sa odbery, infúzie, injekčná liečba kortikoidmi, liečba kyslíkom či odsávanie podľa potreby," doplnila.

Pozitívne testovaní zamestnanci majú mať len príznaky nachladenia a únavu, zvýšenú teplotu či horúčku majú ojedinele. "Aktuálne pri spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom pracujeme na personálnom zabezpečení a karanténnom ubytovaní pre zamestnancov," podotkla.

"Ubezpečujeme všetkých, že lekárska starostlivosť bola a je zabezpečená na vysokej odbornej úrovni cestou pravidelných lekárskych vizít a konzultácií," uzavrela Fabiánová.

„Je potrebné prijať sprísnené režimy v zariadeniach, kde žijú najohrozenejšie skupiny obyvateľov. Ak neprídu zhora, pristúpime zrejme k vlastným razantnejším krokom, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu, ktorý naberá aj v kraji na intenzite," uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Ako dodal, situácia v 25-tich župných zariadeniach je nateraz relatívne pokojná.

Situácia v nemocnici

V nemocnici v Humennom platí od utorka zákaz návštev. Nariadil to Regionálny úrad verejného zdravotníctva Humenné, informovala o tom Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, pod ktorú patrí aj humenské lôžkové zdravotnícke zariadenie. Dvaja lekári nemocnice sú v domácej karanténe pre pozitívne testy na nový koronavírus.

Zákaz návštev platí na všetkých lôžkových oddeleniach. „Dôvodom je aktuálna epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19," vysvetlila. Zákaz platí do odvolania.

Ako pre TASR potvrdil hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ, karantenizovaní lekári majú mierny priebeh ochorenia. "Nemocnica zatiaľ otestovala 17 zdravotníkov, doterajšie výsledky boli všetky negatívne," doplnil s tým, že výpadok pozitívne testovaných lekárov chod nemocničných oddelení neobmedzil.

HUMENNÉ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme DSS

Dôležité udalosti