Po zrušení športových podujatí sa odborníci boja, že kluby spadnú do amatérskej úrovne

17_bozdosova_sud_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Všetkých, ktorých zákaz podujatí zasiahne, sú odkázaní na pomoc od štátu.

Bez športu aj bez kultúry. Krízový štáb v pondelok (28. 9.) na neurčito zrušil všetky hromadné podujatia. Vyvolal tým vlnu nevôle zo všetkých možných strán. Športové zväzy, ktoré stále čakajú na peniaze od štátu ešte z prvej vlny pandémie, hovoria o likvidačnom zásahu.

Matovič vypol šport - hlása v utorok z titulky jeden zo slovenských denníkov. Vystihuje tým pocity funkcionárov, hráčov aj fanúšikov po tom, ako sa krízový štáb pre šíriaci sa koronavírus rozhodol zrušiť všetky hromadné podujatia. „Mrzí nás obmedzenie týchto hromadných podujatí, ale situácia na Slovensku je, bohužiaľ, mimoriadne vážna,“ vyhlásil po rokovaní krízového štábu premiér Igor Matovič.

Okamžite po týchto vetách sa začali ozývať asi všetky možné športové zväzy. Futbalisti hovoria, že chceme byť pápežskejší ako pápež a opatrenia považujú za nelogické a diskriminačné, hádzanári o ohrození existencie klubov a hokejisti budú možno musieť odložiť štart ligy, ktorá sa mala začať v piatok.

Podľa prezidenta SFZ Jána Kováčika v žiadnej inej krajine nezakázali zápasy. „Neviem, či stojíme o také prvenstvo, podľa mňa by sme sa mali snažiť o iné prvenstvo,“ myslí si.

Hovorca hokejového zväzu Peter Jánošík v reakcii spomenul, že v krajinách, kde je situácia horšia, sa športové podujatia konať môžu.

Športovci, ktorí ešte donedávna bojovali aspoň o minimum divákov na tribúnach, dnes hovoria, že by istý čas vydržali aj bez nich, len aby mohli hrať ďalej. Ani to však zrejme nebude možné. Jediná cesta, ako zorganizovať zápas, je zabezpečiť pre všetkých hráčov, trénerov aj organizátorov negatívne testy nie staršie ako 12 hodín.

Problémom sú aj kultúrne podujatia

Zákaz hromadných podujatí, a nielen tých športových, okamžite zamával aj s predajom lístkov. Majiteľ druhej najväčšej predajnej siete hovorí, že od vypuknutia pandémie už ľuďom preplatili vstupenky za vyše pol milióna eur a dnes je predaj opäť na nule.

„Bol by som za to, aby sme sa rozhodovali ako jedna moderná krajina na základe dát, a nie emócií. Vieme, že svadby sú rizikové, tak fajn, zrušme ich. Ale divadelné predstavenia, kde sa sedí v každom druhom rade, je tam dezinfekcia, nepodávajú sa nápoje, tak tam riziko nie je, alebo je menšie,“ myslí si Marek Jusko.

Rozhodnutie hygienikov sa však v týchto chvíľach zdá byť nezvratné. A tak budú všetci, ktorých zákaz podujatí zasiahne, odkázaní na pomoc od štátu, ktorá zatiaľ prichádza len pomaly alebo vôbec.

Tému spracoval reportér Martin Petro.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti