Majitelia reštaurácií sa cítia ukrivdení, že štát ich ide opäť obmedzovať

Autorom kľúčového komponentu v slovenskom teste na Covid-19 je vedec a biochemik Pavol Čekan.
Zdroj: TASR/AP

Obchodníci nariadenia rešpektujú, nepáči sa im, že ich opakovanie neprizvali na rokovania.

Obchodníci aj majitelia reštaurácií cítia krivdu. Štát ich ide opätovne obmedzovať. Napriek tomu, že napríklad v supermarkete sa doteraz žiadna nákaza koronavírusom nepotvrdila. Navyše im, podobne ako na jar, dáva vláda informácie o opatreniach na poslednú chvíľu.

Najzávažnejšie sa nové opatrenia od štvrtka dotknú hromadných podujatí. Prakticky ich zrušili, výnimkami sú napr. zasadnutia poslancov alebo ak organizátor hromadnej akcie otestuje všetkých zúčastnených 12 hodín pred jej začiatkom. A o konaní akcie bude informovať úrad verejného zdravotníctva. Inak sa zhromažďovať od októbra nemôžeme.

Tento zákaz však bude mať dopad aj na reštaurácie, v ktorých sa takéto podujatia konajú. Tie navyše budú musieť po novom o desiatej večer zatvoriť. V reštaurácii by sme si podľa odporúčaní premiéra mali po každom odpití alebo dojedení nasadiť rúško naspäť.

„Chceli by sme dôrazne odporučiť, aby ktokoľvek, kto sa nachádza v prevádzkach verejného stravovania, mal rúško z tváre dole iba počas jedenia a pitia. Počas celého ostatného pobytu v reštaurácii alebo v bare, aby to rúško na sebe mali,“ vyhlásil Igor Matovič.

Obmedzia aj obchody

Reštauráciami sa to neskončilo. Vláda opäť zavádza obmedzenia aj do obchodov. Maximálne v nich môže byť jeden zákazník na 10 štvorcových metrov a pri vchode musia mať zamestnanca, ktorý skontroluje, či sme si dezinfikovali ruky.

Obchodníci nariadenia rešpektujú, no opakovane zdôrazňujú to, že ich ani pandemická komisia, ani vláda k rokovaniam neprizvali a presné znenie nariadenia ešte stále úrad verejného zdravotníctva nezverejnil.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.