Na Slovensku platí od 1. októbra núdzový stav

Adela a Dano
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Zatiaľ na 45 dní.

Na Slovensku platí od štvrtka 1. októbra opäť núdzový stav. Vláda v stredu schválila s pripomienkou návrh premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu.

Núdzový stav bude podľa prijatého uznesenia platiť "dňom 1. októbra 2020 na postihnutom území Slovenskej republiky". Vláda ho vyhlasuje v zmysle ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Núdzový stav bude platiť zatiaľ na dobu 45 dní. Podľa premiéra sa uvidí, ako sa prejaví na vývoji situácie cestovanie počas Dušičiek.

"Následne sa rozhodneme, či pokračujeme, alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu," skonštatoval.

Ak do troch týždňov stlačíme krivku, ľudia sa nemusia obávať reštrikcií na dušičky. Vyhlásil to v Televíznych novinách premiér Igor Matovič, ktorý vysvetľoval divákom nové opatrenia a dôvody vyhlásenia núdzového stavu.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo, alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní. TU si môžete podrobne prečítať, čo všetko sa môže udiať v čase núdzového stavu.

Dôvodom na opätovné vyhlásenie núdzového stavu je pandémia nového koronavírusu. Vláde ho odporučil prijať ústredný krízový štáb. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.

Reportáž spracoval Viktor Serebryakov.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.