Fungovanie nemocníc je v ohrození, zariadenia hlásia ďalších 57 infikovaných zamestnancov

Rokovanie vlády.
Zdroj: TV Markíza

Starostlivosť o pacientov nie je ohrozená.

Desať lekárov z troch oddelení v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici malo pozitívny test na ochorenie COVID-19. K nakazeniu zamestnancov došlo počas víkendu z 19. na 20. septembra, informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje s tým, že prvú informáciu o pozitivite dostala ústavná epidemiologička 25. septembra.

Maťašeje zdôraznila, že vzniknutá situácia poskytovanie zdravotnej starostlivosti zatiaľ neovplyvnila a všetci pozitívni lekári sú v karanténe.

"Počnúc týmto dátumom sme začali realizovať opatrenia v zmysle odporúčaní hlavného hygienika a ministerstva zdravotníctva. Do tohto dátumu neexistovala príčinná súvislosť prijímať akékoľvek opatrenia. Podotýkame, že našou hlavnou úlohou je zabezpečiť plynulé poskytovanie zdravotnej starostlivosti, keďže dlhodobo zabezpečujeme koncovú starostlivosť v celom Banskobystrickom samosprávnom kraji. Nedovolí nám princíp samotného povolania, aby sme, pokiaľ to je možné, žiadnym spôsobom neobmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti," reagovala hovorkyňa nemocnice.

Prečítajte si aj: Nemocnice vo viacerých krajoch zavádzajú opatrenia, infikovaných majú veľa zamestnancov

Rooseveltova nemocnica už situáciu konzultovala s hygienikom, infektológom, epidemiológom a mikrobiológom. Postupovala v zmysle usmernenia hlavného hygienika v súvislosti s ochorením COVID-19.

"Ústavný epidemiológ prešetril a prešetruje kontakty. Zamestnanci, ktorí prišli do úzkeho kontaktu s pozitívnymi lekármi, sú postupne testovaní. Všetci pracovníci boli opätovne poučení a inštruovaní o dodržiavaní hygienicko-epidemiologických opatrení," dodala Maťašeje.


Krompašská nemocnica

V krompašskej nemocnici je aktuálne 38 zamestnancov pozitívnych na ochorenie COVID-19. TASR o tom v stredu informovala Martina Pavliková, hovorkyňa spoločnosti Agel, pod ktorú patrí zdravotnícke zariadenie v Krompachoch.

Za posledné dva dni sa podľa nej potvrdilo 14 nových pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 u zamestnancov. Stalo sa tak napriek zavedeným a dodržiavaným prísnym protiepidemiologickým opatreniam.

Pavliková priblížila, že z 38 nakazených zamestnancov je 29 zdravotníkov, medzi nimi sú aj štyria lekári. Väčšina pozitívne testovaných je z chirurgie, jeden prípad sa vyskytol na internom a jeden na detskom oddelení.

Hovorkyňa doplnila, že nemocnica dala od výskytu prvého pozitívneho prípadu celkovo otestovať takmer 430 zamestnancov a pacientov. Chirurgické oddelenie, kde sa objavil prvý pozitívny prípad, sídli v samostatnej budove, chod tohto oddelenia je podľa jej slov naďalej obmedzený.

„Pacienti, ktorí prichádzajú na chirurgickú ambulanciu, respektíve na pohotovosť, budú vyšetrení, v prípade potreby hospitalizácie sú pacienti transportovaní do okolitých nemocníc v Spišskej Novej Vsi a Levoči. Všetci pozitívne testovaní sú v domácom liečení," dodala Pavliková s tým, že v celej nemocnici platí zákaz návštev pacientov až do odvolania.

Situácia v Bojniciach

Nový koronavírus potvrdili testy u deviatich zamestnancov Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Ide o technicko-hospodárskych a administratívnych pracovníkov, poskytovanie zdravotnej starostlivosti tak ohrozené nie je. Informoval o tom v stredu námestník liečebno-preventívnej starostlivosti Milan Henčel.

"Zatiaľ sme pretestovali 45 zamestnancov, z toho nám vyšlo deväť pozitívnych. Ešte čakáme na ďalšie výsledky jednotlivých vyšetrení," uviedol Henčel.

Chod zdravotníckeho zariadenia v prípade starostlivosti o pacientov podľa neho nie je ohrozený a nemocnica v nej pokračuje ďalej v plnom rozsahu. "Niektoré oddelenia však majú obmedzenú prevádzku plánovaných operácií a plánovaných hospitalizácií, ale zdravotná starostlivosť je zabezpečená," ozrejmil.

Prečítajte si aj: Trenčianska nemocnica kolabuje: Na infekčnom oddelení sú nakazení viacerí lekári a sestry

Hygienici za utorok (29. 9.) odhalili v okrese Prievidza 21 pozitívnych ľudí na nový koronavírus. Pozitívne testovaných zistili v troch ohniskách. "Okrem technicko-hospodárskeho úseku v nemocnici, kde nejde o zdravotníkov, je to svadba, na ktorej sa zúčastnilo približne 100 ľudí. Tá sa konala už dávnejšie, preto tam končí už inkubačná doba. Ďalší pozitívne testovaní sú dohľadané kontakty," spresnila regionálna hygienička Zuzana Tornócziová.

Potvrdila, že v prípade pozitívne testovaných zamestnancov nemocnice hygienici otestovali všetky úzke kontakty a čakajú na výsledky. "Je predpoklad, že ešte zistíme ďalších pozitívnych," dodala.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BOJNICE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.