Boli sme v špeciálnom laboratóriu, kde testujú rúška. Šité doma sú najlepšie

Testy ukázali, že z bavlnených sa neuvoľňujú škodlivé látky.

Sú už našou každodennou súčasťou a je veľmi pravdepodobné, že ich ešte dlhší čas budeme používať. Je dobré vedieť, z akého materiálu je to, čo niekedy nosíme na tvári aj niekoľko hodín. Nemalo by nás dráždiť ani vyvolávať alergiu. Boli sme v špeciálnom laboratóriu, kde ich testujú.

Biele, modré, ale aj zelené. Vzorka rúška sa nastrihá a ponorí do rôznych rozpúšťadiel. Testovanie kvality jedného rúška môže trvať osem až desať dní a stojí približne 1000 eur.

Aby výskumní pracovníci v laboratóriu určili škodlivé chemické látky, musia vzorku podrobiť veľmi zložitej úprave. Pri nej sa hľadané škodlivé látky uvoľnia do kvapaliny.

Kvapalinu dajú potom do rôznych strojov či skúmaviek a pomocou chemických procesov oddelia zložky v kvapaline. „Ideme merať koncentráciu ťažkého kovu ortutí v textilnom extrakte. Ťažké kovy sa dostávajú to textílií hlavne z farbív,“ prezradila nám výskumná pracovníčka Michaela Janošková.

Prekročené množstvo ortuti by sa mohlo človeku každodenným používaním postupne nahromadiť v orgánoch a spôsobiť komplikácie. „Vznikne ekzém alebo vyrážka. No a ostatné látky vám orgány postupne poškodzujú. Ani nemusíte vedieť a zrazu vám príde ťažko,“ upozornila výskumná pracovníčka Andrea Sibilová.

Podľa slov riaditeľky Dany Rástočnej Illovej počas prebiehajúcej pandémie od marca robili skúšky a nezistili v žiadnom z rúšok zvýšený obsah škodlivej chemickej látky, ktorá by bola nepriaznivá.

Ak by ste spozorovali nejaké ťažkosti, rúško treba vymeniť za kvalitné - certifikované alebo doma vyrobené z kvalitného materiálu. „Ľudia aj keď si sami šili, používali väčšinou jednofarebné bavlnené materiály. Pri nich je riziko, že sa vám budú uvoľňovať nejaké škodlivé látky, veľmi malé,“ doplnila Monika Laurovičová z úradu pre normalizáciu a metrológiu.

Ak teda máte rúško z vašej starej obľúbenej obliečky na vankúš, nemusí ísť ani do laboratória.

Tému spracovala reportérka Zuzana Gadušová.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.