Hoci mali lekári pozitívny test na COVID-19, museli ošetrovať pacientov

Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici
Zdroj: panoramio.com

Roosveltova nemocnica tvrdí, že by inak nevedela zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.

Chceli, aby pacientov ošetrovali aj lekári s pozitívnym COVID testom. Rooseveltova nemocnica to píše vo výstupe z interného krízového štábu. To však odmieta hlavný hygienik aj rezort zdravotníctva.

V banskobystrickej nemocnici je aktuálne desať pozitívnych lekárov. Niektorí z nich sa aj napriek tomu, že o výsledku vedeli, starali o pacientov. „Výsledok testovania sme získali vo večerných hodinách a lekári po ukončení služby odišli domov,“ povedala nám hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Vedenie v písomnom výstupe z interného krízového štábu hovorí, že aj keď sú pozitívni, v práci by mali zostať. V nevyhnutných prípadoch a v špeciálnom režime s najkvalitnejšími respirátormi. „Povedali nám, že aj pokiaľ by sme boli pozitívni, musíme pracovať,“ posťažovala si zdravotná sestra.

Usmernenie hlavného hygienika i ministerstva zdravotníctva takýto postup odmieta. Lekári s pozitívnym COVID testom musia odisť okamžite do domácej izolácie, resp. nemôžu vykonávať v nemocnici žiadnu prácu.

Vedenie nemocnice zdôrazňuje, že situácia vznikla preto, že im naraz pre pozitívne COVID testy vypadlo desať lekárov. Ak by niektorí aspoň načas neostali v práci, nevedeli by zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť. „Urobili sme všetky opatrenia, aby sme zaistili bezpečnosť lekárov aj pacientov a zároveň zabezpečili akútnu starostlivosť,“ tvrdí Maťašeje.

Lekár a šéf odborov Jozef Baláž povedal, že zatiaľ nie sú v situácii, že každý lekár bol nenahraditeľný. Potvrdil, že vedia zabezpečiť plánované výkony i starostlivosť na oddeleniach. V týchto dňoch nemocnica hľadá kontakty a všetkých testuje. K desiatim pozitívnym lekárom vo štvrtok nepribudol nik.

Reportáž spracovala Martina Kašiarová.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Roosveltová nemocnica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.