Prevažnú časť nových prípadov tvoria dohľadané kontakty zo svadieb a rodinných osláv

Ladislav Kamenický.
Zdroj: FOTO TASR - HaZZ

Nakazení sa však objavili aj v športových kolektívoch či v domovoch dôchodcov.

Prevažnú časť nových prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku tvoria dohľadané kontakty zo starších i novších ohnísk nákazy, ale aj jednotlivých prípadov COVID-19. Na sociálnej sieti to uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Deklaruje, že kontakty pozitívne testovaných osôb regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) naďalej aktívne dohľadávajú, preto je predpoklad ďalšieho nárastu pozitívne testovaných osôb na Slovensku. V Bardejove pre prudký nárast nových prípadov na desať dní zatvoria školy v pôsobnosti mesta.

"Ochorenie COVID-19 bolo v menšej miere potvrdené aj v rámci importov zo zahraničia a rovnako aj u osôb s klinickými príznakmi, ktoré iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára," spresnil ÚVZ. Početnejšie prípady ochorenia zaznamenali za sobotu (3. 10.) RÚVZ v Bratislave, Dolnom Kubíne, Bardejove, Humennom, Nitre, Prievidzi, Senici, Martine, Nových Zámkoch, Starej Ľubovni a Svidníku.

V prípade nových prípadov COVID-19 v pôsobnosti RÚVZ Dolný Kubín, RÚVZ Humenné, RÚVZ Prievidza, RÚVZ Senica (okres Senica, Skalica), RÚVZ Svidník (okres Stropkov, Svidník) a RÚVZ Martin ide prevažne o dohľadané kontakty potvrdených prípadov, ktoré pochádzajú zo svadieb, osláv, rôznych návštev, škôl, pracovísk či zdravotníckych zariadení. "RÚVZ Prievidza zatiaľ nehlási ďalšie nové prípady COVID-19 v súvislosti so zariadením sociálnych služieb," podotkol ÚVZ.

Významný nárast prípadov COVID-19 v RÚVZ Bardejov spájajú epidemiológovia najmä so svadbami a rodinnými oslavami. Infekcia sa podľa všetkého rozšírila prostredníctvom ľudí, ktorí sa zúčastnili, či podieľali hneď na viacerých takýchto podujatiach s početnou účasťou. Ochorenie sa objavilo aj u učiteľov a žiakov. "Lokálny krízový štáb na základe toho rozhodol na desať dní zatvoriť školy v pôsobnosti mesta, cieľom je spomaliť prudké šírenie vírusu. Je preto kľúčové, aby boli deti nasledujúcich desať dní v domácej izolácii a nefungovali takpovediac v prázdninovom režime," uviedol ÚVZ.

V RÚVZ Košice ide najmä o aktívne dohľadané prípady. Epidemiológovia sledujú a prešetrujú viacero ohnísk nákazy, ide o pracovné, športové aj umelecké kolektívy. Po tom, čo sa v RÚVZ Stará Ľubovňa ochorenie potvrdilo v dome seniorov, boli už pretestovaní všetci klienti aj personál. Spomedzi klientov boli pozitívni traja, medzi zamestnancami je deväť aktívnych prípadov. "Postupuje sa podľa opatrení, infikovaní klienti sú v izolácii a stará sa o nich vyčlenený personál," deklaruje ÚVZ.

V RÚVZ Nové Zámky ide o úzke kontakty jednotlivých potvrdených prípadov COVID-19. Počet pozitívne testovaných osôb za sobotu sa v zariadení sociálnych služieb v okrese Nové Zámky nezmenil. V RÚVZ Nitra ide opäť o dohľadané rodinné kontakty a kontakty zo svadieb. Vyskytujú sa podľa ÚVZ aj prípady súvisiace so športovými klubmi, školami a pracoviskami. Vo viacerých prípadoch sa v súčasnosti uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

ÚVZ vyzýva občanov na rešpektovanie opatrení a nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov od cudzích ľudí a umývanie či dezinfekciu rúk.

Na Slovensku v sobotu pribudlo 818 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 13.139. Laboratóriá otestovali 8565 vzoriek.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prípady

Dôležité udalosti