Pre poruchu softvéru nevyhľadali v Británii kontakty tisícov infikovaných

Britský premiér Boris Johnson.
Zdroj: TASR/AP

Pre poruchu sa aj takmer 16 000 prípadov nákazy novým koronavírusom nedostalo do oficiálnych údajov o denných nárastoch počtu infikovaných.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock viní zastaraný softvér z poruchy, v dôsledku ktorej sa takmer 16 000 prípadov nákazy novým koronavírusom nedostalo v uplynulých týždňoch do oficiálnych údajov o denných nárastoch počtu infikovaných. Priznal tiež, že porucha ovplyvnila snahu o vysledovanie kontaktov tisícov nakazených. Informovala o tom agentúra AFP.

Hancock uviedol, že "starší počítačový systém" Úradu pre verejné zdravie (PHE), ktorý spracovával laboratórne výsledky, spôsobil, že v hlásených počtoch denných prípadov chýbalo medzi 15. septembrom a 2. októbrom 15.841 prípadov. Porucha ale podľa neho neovplyvnila doručovanie výsledkov testov na ochorenie COVID-19 predmetným osobám a každý, kto mal pozitívny test, svoj výsledok obdržal.

Minister však pripustil, že chyba softvéru narušila prevádzku vládneho programu testovania a vyhľadávania kontaktov infikovaných, v dôsledku čoho sa tak zatiaľ podarilo vyhľadať iba približne polovicu kontaktov týchto prípadov. Podľa denníka The Guardian sa jedná o približne 50.000 potenciálne infikovaných ľudí, ktorých úrady nekontaktovali a nepovedali im, aby sa izolovali.

"Tento incident sa nikdy nemal stať, ale kompetentní konali rýchlo a minimalizovali jeho dosah," povedal Hancock.

Podľa Jona Ashwortha z opozičnej Labouristickej strany ide o ďalší dôkaz nedostatočnej funkčnosti systému vyhľadávania kontaktov, o ktorom predseda vlády Boris Johnson tvrdil, že bude "najlepší na svete".

"Tu nejde iba o totálny zmätok... toto ohrozuje životy," uviedol.
Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa sa novým koronavírusom v Spojenom kráľovstve doposiaľ nakazilo viac ako pol milióna ľudí a približne 42.000 tejto nákaze podľahlo.

VEĽKÁ BRITÁNIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.