Berlín od soboty sprísni epidemiologické opatrenia

Úroveň nákazy dosiahla kritický bod.

Predstavitelia nemeckej metropoly Berlín v utorok oznámili, že vzhľadom na stúpajúci počet prípadov nákazy koronavírusom zavedú prísnejšie epidemiologické pravidlá vrátane skrátenia otváracích hodín barov a reštaurácií či obmedzení kontaktov. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že plánované zmeny budú platiť od soboty.

Bary, reštaurácie a väčšina obchodov v hlavnom meste Nemecka bude musieť byť v čase od 23.00 h do 06.00 h zatvorené. Výnimku dostanú lekárne a čerpacie stanice - tie však nebudú môcť v noci predávať alkohol.

V čase 23.00 h - 06.00 h sa budú môcť stretávať vonku najviac piati ľudia alebo členovia dvoch domácností. Z 25 na desať sa zníži i počet účastníkov súkromných stretnutí vo vnútorných priestoroch. Nové opatrenia sú namierené najmä na privátne oslavy a ilegálne zhromaždenia, ktoré sa často považujú za hnaciu silu pri šírení vírusu, poznamenala DPA.

Od minulej soboty Berlín zaviedol povinné nosenie rúšok v úradných budovách a stanovil limity pre počet osôb na súkromných zhromaždeniach - vonku maximálne 50 a vo vnútri 25.
K novým obmedzeniam prichádza v čase, keď varovný semaforový systém ukázal, že úroveň nákazy dosiahla v Berlíne kritický bod - na červeno svietili dva z troch ukazovateľov, čo značí najvyšší stupeň výstrahy.

Semaforový systém zahŕňa údaje o reprodukčnom čísle vírusu, počet nových prípadov na 100.000 obyvateľov za uplynulých sedem dní a naplnenie kapacít na oddeleniach intenzívnej starostlivosti nemocníc.

Reprodukčné číslo udávajúce počet ľudí, ktorých nakazí jeden infikovaný, je v Berlíne 1,26. V hlavnom meste Nemecka za sedemdňové obdobie pribudlo 44,2 nakazených na 100.000 obyvateľov, čo sa blíži k číslu 50, ktoré už zdravotnícke úrady považujú za znepokojivú hranicu. Tento limit však prekračujú štyri berlínske štvrte (vrátane Mitte, Kreuzbergu a Neuköllnu), v ktorých žije dovedna viac ako milión ľudí.

BERLÍN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti