Dve svadby a stovky nakazených. V Stropkove muselo vzniknúť nové odberové miesto

kULTURA_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Pomáhajú v ňom odborníci z Červeného kríža.

Dve svadby paralyzovali celý región. Z donedávna priam ukážkových okresov sa razom stali červené. Pozitívne testovaných majú už takmer tri stovky ľudí. Kapacity odberových miest preto nestačia.

Ide o ľudí z okresov Svidník a Stropkov, ktorých na ochorenie COVID-19 testovali zväčša v nemocnici vo Svidníku.

Kapacitu svidníckeho mobilného odberového miesta postupne zvyšovali na dnešných 160 denne. Napriek tomu museli ľudia z regiónu za odbermi cestovať aj do iných miest.

„Naši občania čakali na testy od dvoch do piatich dní a cestovali do Košíc, do Prešova, Svidníka, Humenného či Michaloviec,“ potvrdil prednosta Okresného úradu v Stropkove Peter Harvan.

Týka sa to prevažne obyvateľov od Svidníka štrnásť kilometrov vzdialeného Stropkova.

„Je momentálne veľmi veľa ľudí, ktorí potrebujú testovanie. Po svadbách v minulých týždňoch nám vyskočilo strašne vysoké číslo pozitívnych občanov. Kontakty sa dajú v týchto časoch počítať na stovky,“ objasnil Harvan.

Okresný prednosta s vedením Stropkova riešili, ako testovanie ľudí z regióne urýchliť. Spolupráca so Slovenským červeným krížom vyústila do zriadenia nového mobilného odberového miesta priamo za Mestským úradom. Pracujú v ňom dobrovoľníčky Slovenského Červeného kríža.

Nové odberové miesto zvládne zatiaľ 30 odberov denne. Testovať budú dovtedy, kým krivka pozitívne testovaných nezačne klesať.

Viac sa o situácií v Stropkove dozviete z reportáže Pavla Siváka.


STROPKOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.