Krajčí v marci sľuboval covidové nemocnice. Nikto nevie, či ich ministerstvo spustí

Systém covidových nemocníc mal zabrániť tomu, aby nemocnice odkladali operácie a brali lôžka iným oddeleniam.

Slovensko zažíva rekordné počty infikovaných novým koronavírusom a stúpa aj počet hospitalizovaných a ventilovaných pacientov. Niektoré nemocnice majú už plne obsadené infekčné oddelenia a museli pristúpiť k plánu B - reprofilizácii lôžok.

V praxi to znamená, že nemocnica vezme z jedného oddelenia istý počet lôžok, ktorý vyčlení pre covidových pacientov. Príklad je Fakultná nemocnica v Trenčíne. Infekčné oddelenie má 32 lôžok, ktoré sú už obsadené. Vyčlenili preto sto miest, ktoré vzali z geriatrického a pľúcneho oddelenia.

Podľa Denníka N sú na pokraji kapacít aj Ústredná nemocnica v Ružomberku či Univerzitná nemocnica v Martine.

Problém však môže nastať, ak stúpne počet pacientov, ktorí budú potrebovať inú zdravotnú starostlivosť a nemocnica pre nich nebude mať dostatok lôžok a personálu. O pacientov s infarktom či mozgovou príhodou bude postarené, pretože ide o akútnu zdravotnú starostlivosť, ktorá sa nedá odložiť. Operovaní však nebudú ľudia, ktorí sú na zákrok objednaní a ich stav ich neohrozuje bezprostredne na živote. K takémuto kroku už pristúpili viaceré nemocnice.

Covidové nemocnice zatiaľ nefungujú

K tejto situácii by nemuselo dôjsť, keby Ministerstvo zdravotníctva spustilo plán tzv. covidových nemocníc, o ktorom Marek Krajčí hovoril ešte koncom marca.

Krajčí navrhol, aby v prípade vyššieho počtu nakazených koronavírusom boli vyčlenené nemocnice, kam budú presúvať pozitívnych ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu. Na tlačovej konferencii 26. marca oznámil, že by takéto nemocnice mali byť v Košiciach, Martine a Bratislave. Neskôr by sa mohli pridať aj ďalšie. Ostatné menšie nemocnice by teda neposkytovali starostlivosť covidovým pacientom a mohli by sa venovať svojej bežnej prevádzke.

Krajčí však nepovedal presný počet nakazených a hospitalizovaných potrebný na to, aby ministerstvo tento plán spustilo.

„Spustí sa to, keď to bude potrebné,“ povedal Krajčí koncom marca, keď sa ešte darilo tlmiť prvú vlnu. Dňa 28. marca bolo v slovenských nemocniciach hospitalizovaných 85 ľudí s koronavírusom. Na pľúcnej ventilácii bol jeden pacient. Dnes máme v nemocniciach 282 ľudí s koronavírusom. Z nich 141 leží na infektológii, 16 pacientov je na JIS a 26 na umelej pľúcnej ventilácii.

Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský si myslí, že pristúpiť ku Krajíčho plánu z marca by bolo najlepšie riešenie. Poukazuje aj na to, že ak má nemocnica hospitalizovaných aj covidových pacientov aj necovidových, môže ľahko dôjsť k šíreniu nákazy.

„Najlepšie je mať špeciálnu covidovú nemocnicu alebo samostatný pavilón. Hneď ako dôjde k miešaniu pacientov v jednej budove, vírus má dobré podmienky na šírenie medzi pacientmi aj personálom,“ vysvetľuje Visolajský.

Nevie však povedať, prečo k tomuto kroku ešte nedošlo. Je to kompetencia rezortu zdravotníctva.

Podľa Cigánikovej je potrebné konať, keď je ohrozený pacient

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady Jana Bittó Cigániková si myslí, že k zmene ešte nedošlo, pretože stav nie je natoľko vážny. „Som si istá, že k zmene dôjde, keď to bude akútne,“ uviedla.

Problematické však vidí to, či rezort bude vedieť odhadnúť, kedy je už stav kritický. Problémom podľa nej nie je len naplnenie lôžok, ale aj infikovaný personál. Koronavírus sa šíri aj medzi zdravotníkmi. V nemocnici v Banskej Bystrici už napríklad museli slúžiť aj pozitívni lekári, inak by nemal kto ošetrovať pacientov.

Podľa Cigánikovej je na čase konať, keď je ohrozený pacient.

Rezort pripravil Pandemický plán, ktorý ráta aj s reprofilizáciou lôžok v nemocniciach podľa jednotlivých fáz. Napríklad - fáza tri nastáva, keď je vyhlásený núdzový stav a infekčné kliniky a oddelenia sú naplnené na 75 percent, z ktorých už niektoré dnes tento počet dosiahli.

Pandemický plán v tejto fáze neráta s covidovými nemocnicami, práve naopak. Rozširuje zoznam nemocníc a zariadení, ktoré musia byť pripravené vyčleniť lôžka pre pacientov s koronavírusom. Nie je preto jasné, či ministerstvo s pôvodným plánom tzv. covidových nemocníc ešte počíta.

O stanovisko sme požiadali aj Ministerstvo zdravotníctva. Správu budeme aktualizovať.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti