Napriek nákaze mnohí chodia medzi ľudí, varuje Mikas. Matovič naznačil ďalšie obmedzenia

19_matovic_tvnoviny.mp4
Zdroj: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Týkať sa môžu aj Oravy, kde ľudia ignorujú nariadenia a organizujú oslavy.

V stredu pribudlo na Slovensku 1 037 prípadov nákazy koronavírusom, čo je doterajší denný rekord u nás. Zároveň sme po prvý raz prekonali tisícovú hranicu.

Na tieto čísla reaguje aj hlavný hygienik Ján Mikas. Uvádza, že veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali početných svadobných hostín, rodinných osláv či iných  podujatí. Prevažne sa na nich zišli osoby z rôznych častí Slovenska.

"COVID-19 sa šíri naprieč regiónmi a mnohé vzniknuté ohniská nákazy majú väzby s potvrdenými prípadmi z iných regiónov. Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch objavuje aj v športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach," uvádza Mikas.

Na počet nových potvrdených prípadov COVID-19 podľa jeho slov ešte nemali vplyv prísnejšie nastavené protiepidemické opatrenia od októbra.

Súvisiaci obsah

"Predpokladáme, že ich efekt sa prejaví dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, je dôležité opatrenia rešpektovať. Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime," upozorňuje.

Podľa Mikasa sa hygienici stále častejšie stretávajú s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení. Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska.

"A to nielen medzi účastníkmi týchto podujatí, ale aj medzi ďalšími rodinnými príslušníkmi, kolegami v práci, zákazníkmi, či spolužiakmi v školách. Rovnako sa nám hromadia prípady, kedy sa COVID-19 potvrdil u ľudí, ktorí napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu takto rozšírili ďalej," tvrdí.

Hygienici opäť vyzývajú ľudí, aby v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 nešli do práce a nenavštevovali verejné miesta. "Izolujte sa od ostatných a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a informujte ho o svojom zdravotnom stave. Lekár následne určí postup diagnostiky ochorenia a liečby," dodáva Mikas. Zároveň pripomína, že opatreniami nechcú nikoho obmedzovať.

Matovič naznačil obmedzenia na hraniciach s Českom

Situáciu komentoval aj premiér Igor Matovič. "Včera bol na regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne pán hlavný hygienik, aby sa informoval priamo na mieste. Ak by sa potvrdilo, že ľudia ignorujú opatrenia a robia svadby, oslavy či cestujú do Poľska, je potrebné zamyslieť sa nad tým, či nesprísniť režim práve v týchto okresoch, aby sme chránili zvyšok Slovenska pred nezodpovednými ľuďmi na Orave," povedal.


Vyjadril sa aj k možným opatreniam počas Dušičiek. "Nikto si dnes netrúfne povedať, aké budú počty o tri týždne. Vylúčené nemôže byť nič a musíme byť pripravení na akékoľvek opatrenia, ak nám záleží na ochrane zdravia," priblížil.

V súvislosti so zatváraním hraníc dodal, že takéto kroky mali zmysel, ked sme boli "ostrovčekom slobody". "Situácia v Maďarsku a Rakúsku je lepšia, u nás horšia. V Česku je výrazne horšia ako u nás a je na stole otázka, či by sa režim nemal sprísniť. Ja si myslím, že hej," naznačil.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti