Zdravotnícki odborári tvrdia, že zamestnanci odmeny za COVID-19 ešte nevideli

mov_bbb.mp4
Zdroj: TASR/AP

Neuspokojujú sa ani s vyjadrením kompetentných, že sa tak má stať už čoskoro.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb tvrdí, že prisľúbené odmeny zamestnanci pracujúci v prvej línii počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu ešte nevideli, a to napriek prísľubu vlády, že im budú vyplatené. Neuspokojujú sa ani s vyjadrením Ministerstva zdravotníctva SR, že sa tak má stať už čoskoro a apelujú v tomto smere na šéfa rezortu zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO).

"Všetci, ktorí svojou obetavosťou pomohli zvládnuť ťažké obdobie, mali sľubované odmeny nielen predsedom vlády, ale aj od jednotlivých ministrov. Prvá vlna je preč, ale dodnes ľudia nedostali sľubované," komentoval zväz s tým, že deklarovaných bolo 77 miliónov eur.

Poukázali na to, že Slovensko je už v druhej vlne, pracovníci sú preťažení, mnohí sa nakazili od klientov, pacientov, sú v karanténe, na PN-kách, alebo iným spôsobom sa znižuje ich príjem.

Výkonný výbor zväzu sa zaoberal situáciou na pracoviskách a nespokojnosťou zamestnancov na nezrealizovanie vyplatenia odmien podľa sľubov politikov. "Zamestnanci sa dožadujú aspoň ako takej odmeny, ktorá im určitým spôsobom nahradí ich nasadenie, odhodlanie pomáhať i pri skutočnosti sebaohrozenia, alebo nakazenia sa ochorením COVID-19," dodali.

MZ SR však uistilo, že peniaze na odmeňovanie zdravotníkov v prvej línii sú pripravené. Pred dokončením je podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej spravodlivý systém na prerozdelenie tak, aby odzrkadlil zásluhy zdravotníkov a hygienikov. "Verejný prísľub bude onedlho naplnený," dodala.

Ani v rezortoch obrany a vnútra zatiaľ neboli vyplatené odmeny za prácu v rizikovom prostredí, v takzvanej prvej línii, počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu. TASR to potvrdili Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo vnútra SR.

Celkovo sa má medzi pracovníkov, ktorí v čase prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 pracovali v rizikovom prostredí, rozdeliť 77 miliónov eur. Rezort vnútra má prerozdeliť odmeny v hodnote približne 7,5 milióna eur medzi viac ako 11.000 zamestnancov, hlavne príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru i pracovníkov krízového manažmentu a rezortu vnútra. V rezorte obrany má dostať odmeny takmer 7000 vojakov a civilných zamestnancov, prislúcha im 4,67 milióna eur.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti