Koronavírus im zničil život: Vyliečení pacienti tvrdia, že teraz majú horšie príznaky, ako po nakazení

Aj keď sa vyliečili a mali negatívny test na koronavírus, ochorenie ich stále trápi.

Nový koronavírus je ešte neprebádané ochorenie, a tak ani vedci presne nevedia, čo je príčinou dlhodobých príznakov u niektorých pacientov. Aj napriek tomu, že sa už „vyliečili" a mali negatívny test, stále sa necítia v poriadku a niektoré problémy pretrvávajú dodnes. V mnohých prípadoch sú horšie ako krátko po nakazení, uviedol Daily Mail.

Na internete sa objavilo video Britov rôznych vekových kategórií, ktorí sa sťažujú, ako veľmi im koronavírus zmenil život. Podľa lekárov sú už zdraví, ale oni tvrdia opak. Niektorí sa cítia „zdravotne postihnutí" alebo „zmrzačení" a zostali práceneschopní.

https://www.youtube.com/watch?v=wKX75EVJ8e0


Krátky film, ktorý zverejnili aj na YouTube, nakrútili producenti Anouk Curry a Ali Hobbs. Pomenovali ho COVID-19: The Untold Story. Zapojili sa do neho pacienti, ktorí koronavírus prekonali, ale stále pociťujú zdravotné problémy. Najčastejšie sú to únava, žalúdočné problémy, bolesti hlavy, letargia a zvieranie v oblasti hrudníka.

Vo Veľkej Británii zriaďujú špeciálne ambulancie a rehabilitačné kliniky pre pacientov, ktorých stále trápia príznaky koronavírusu aj niekoľko mesiacov od nakazenia. Patrí k nim aj 22-ročný osobný tréner Dan Scoble z Oxfordu, ktorý uviedol, že sa cíti horšie ako na začiatku ochorenia. Má obavu, že sa to nikdy nezlepší.

Ďalší pacient, Tony Mann, je tridsiatnik. Doteraz to bol zdravý človek, ktorý živil svoju rodinu. Po prekonaní koronavírusu máva závraty, pocit dezorientácie a poruchy rovnováhy. Pre tieto problémy sa nemôže vrátiť do práce, čo mu spôsobilo vážne finančné ťažkosti.

Najmladšou účastníčkou filmu je iba 13-ročná tínedžerka, ktorá tvrdí, že máva hrozné bolesti hlavy, pri ktorých sa nedokáže sústrediť a myslieť.

Podľa aktuálneho britského prieskumu od King's College London vykazuje asi 10 percent opýtaných ľudí príznaky koronavírusu ešte mesiac od nakazenia. Najčastejšie sú to dýchavičnosť a chronická únava. Až pri dvoch percentách opýtaných sa podobné príznaky vyskytli aj po troch mesiacoch od nakazenia.

LONDÝN/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.