Rakúsko zaznamenalo rekordný nárast infikovaných, kancelár Kurz napriek tomu sľubuje bezpečnú lyžovačku

Slovenka v Španielsku - Reflex
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Napriek skúsenostiam zo strediska Ischgl, ktoré sa v marci stalo "ohniskom nákazy koronavírusom", vidí Kurz riziko nákazy inde.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že turisti budú v Rakúsku, napriek koronavírusu, v nadchádzajúcej zimnej sezóne v bezpečí. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra DPA, ktorá citovala z piatkového interview konzervatívneho kancelára pre online vydanie nemeckého denníka Bild.

"Zimný turistický ruch v Rakúsku bude organizovaný tak, aby mohol prebiehať bezpečne," povedal Kurz.
Cestovné varovania vydané v určitých krajinách označil za "problém", ale poznamenal, že hostia z Nemecka sú v Rakúsku vítaní.

Niekoľko krajín vrátane Nemecka vydalo varovania pred cestovaním do rakúskej metropoly Viedeň a ďalších rakúskych regiónov, čo vyvoláva obavy o životne dôležitý turistický priemysel Rakúska počas blížiacej sa lyžiarskej sezóny.
Rakúska vláda sa snaží dostať situáciu so šírením koronavírusu pod kontrolu, preto zaviedla prísnejšie pravidlá pre nosenie rúšok a aj obmedzenia pre súkromné udalosti.

Napriek zlým skúsenostiam, ktoré mali mnohí európski dovolenkári so šírením infekcie v rakúskom lyžiarskom stredisku Ischgl, ktoré sa v marci stalo "ohniskom nákazy koronavírusom", Kurz vidí riziko nákazy inde.

"Riziko je v súkromnom sektore, na večierkoch, na svadbách, na rodinných oslavách," varoval rakúsky kancelár. "Menšie je na svahoch alebo vonku," dodal. V obci Ischgl sa ľudia nakazili prevažne na večierkoch mimo lyžiarskych svahov, uviedla agentúra DPA.

Rekordných 1235 prípadov nákazy novým koronavírusom

Rakúsko zaznamenalo za posledných 24 hodín rekordných 1235 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, vyplýva zo sobotňajších oficiálnych údajov. V krajine hlásili tiež ďalších desať úmrtí, ktorých celkový počet sa zvýšil na 852, informovala agentúra APA.

Aktuálny vývoj pandémie koronavírusu vo svete môžete sledovať tu.

K najvyššiemu nárastu došlo za posledný deň vo Viedni, kde registrujú 511 novoinfikovaných, pričom v piatok to bolo 392 nových prípadov. Po rakúskej metropole bolo najviac pozitívnych testov v spolkových krajinách Dolné Rakúsko (187), Horné Rakúsko (174) a Tirolsko (93).

V rakúskych nemocniciach je 509 pacientov s ochorením Covid-19, z nich 99 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Počet aktívnych prípadov za posledných 24 hodín stúpol o 435 na 10.742, z nich 5300 evidujú vo Viedni.
Dosiaľ malo v Rakúsku pozitívne výsledky testov na nový koronavírus 54.423 ľudí.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.