Stredné školy sa od pondelka zatvárajú a prechádzajú na dištančnú výučbu

Minister školstva Branislav Gröhling.
Zdroj: TASR

Opatrenie platí do odvolania.

Minister školstva Branislav Gröhling informoval o nových opatreniach pre školstvo. Od pondelka (11. októbra) prechádzajú až do odvalania všetky stredné školy na dištančnú výučbu. Minister žiada učiteľov, aby tomu prispôsobili rozvrhy a postavili sa tomu zodpovedne. Tento stav je vyhlásený na neurčito.

Rozhodnutie bude vydané a odoslané školám ešte dnes.

Základné školy otvorené budú a pokračovať majú v režime výučby ako doteraz.  Šéf rezortu informoval, že nižšie ročníky osemročných gymnázií budú fungovať v rovnakom režime ako základné školy. Výučba teda má byť prezenčná. Pre ministra je prioritou, aby žiaci materských a základných škôl mohli čo najdlhšie chodiť do školy. "Stále budem chcieť, aby žiaci chodili do škôl, aby fungovali v nejakom režime," dodal.

Prečítajte si tiež:

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová skonštatovala, že mobilita študentov stredných škôl je najväčšia, to bolo podľa nej dôležité pri rozhodovaní o zmene výučby. Menšie deti totiž majú školy v mieste bydliska. Študenti stredných škôl majú tiež podľa Prokopovej mimošportovú činnosť v najmenej ucelených kolektívoch.

Rúška

Zmeny nastanú v školstve aj pri povinnosti nosenia rúšok. V materských školách sa nosenie rúšok zatiaľ iba dôsledne odporúča. Deti do troch rokoch nemusia nosiť rúško. Učitelia však rúška nosiť musia.

Zmena nastane na základných školách, kde rúška musia povinne nosiť žiaci prvého aj druhého stupňa. Učitelia musia taktiež nosiť rúška povinne.

"Výnimky v nosení rúšok majú deti s mentálnym spektrom postihnutia," povedal Gröhling.

Ďalšie opatrenia

Všetky krúžky a centrá voľného času budú zakázané. Rušia sa všetky výlety, exkurzie aj kurzy.

Povinná prax bola odporúčaná na september. Teraz bude prebiehať iba teoretická výučba a prax bude opäť umožnená po vrátení žiakov do tried.

Stravovanie na základných školách bude aj naďalej umožnené, na stredných školách sa samozrejme stravovacie jednotky zatvoria. Školské družiny by mali podľa ministra fungovať, ale za veľmi prísnych opatrení.

Nové opatrenia si môžete vypočuť tu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.