Kompletný zoznam nových opatrení: Vracajú sa hodiny pre seniorov a zatvoria sa niektoré prevádzky

Čo sa stane s prípadmi od skorumpovaných sudcov?
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

O opatreniach na školách informoval už skôr minister Gröhling.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí po Ústrednom krízovom štábe vyhlásil, že Slovensko sa vydalo českou cestou. Situácia sa u nás vyvíja podobne ako u našich susedov, no s dvojtýždenným oneskorením. Práve preto krízový štáb pristúpil k razantnejším opatreniam. Platiť začnú od štvrtka 15. októbra, okrem dištančného vzdelávania na stredných školách, ktoré začína platiť už od pondelka.

Opatrenia zostanú v platnosti, až kým sedemdňový kĺzavý medián neklesne pod 500. Momentálne je na hodnote 1037.

Schválené opatrenia

- rúško bude povinné aj v exteriéri
- zákaz hromadných podujatí, vrátane bohoslužieb (Výnimku má päť vrcholových športových líg - futbal, hokej, basketbal, hádzaná a volejbal. Podmienkou budú negatívne testy hráčov pred každým zápasom a žiadni diváci.)
- zákaz zhromažďovania
- reštaurácie môžu vydávať iba balené jedlo so sebou alebo v exteriéri. Platí to pre všetky prevádzky verejného stravovania, napríklad aj bary, kaviarne, cukrárne či krčmy. Vnútri takéhoto zariadenia sa môže v jednom momente nachádzať iba jedna osoba na 15 metrov štvorcových a nemôže si dať dole rúško. Nápoj či zákusok si môže zobrať von.
- zatvorenie fitness a wellness centier, kúpaliská, plavárne, akvaparky a sauny
- obchody a nákupné centrá - 1 osoba na 15 metrov štvorcových
- vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9.00 do 11.00
- stredné školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie
- sobáše a krsty, ak sú v interiéri, platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových, pri exteriéroch platia dvojmetrové rozostupy

Zdroj: TV Markíza

Slovensko sa v prípade aktuálnej situácie s pandémiou nového koronavírusu snaží zatiahnuť poslednú záchrannú brzdu. Ak nezafunguje, Slovensko čaká lockdown ako v Izraeli. Po rokovaní to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO) s tým, že Slovensko a jeho obyvatelia majú poslednú možnosť na to, aby boli opatrní a dodržiavali protiepidemické opatrenia. Premiér zároveň obmedzeným prevádzkam sľúbil kompenzácie. Použitá bude rovnaká schéma pomoci ako pri prvej vlne a v hre sú aj ďalšie možnosti, povedal Matovič.

K téme Dušičiek predstavitelia vlády apelovali na ľudí, aby boli zdržanlivejší a cestovali čo najmenej. Premiér Matovič má v pláne stretnúť sa s biskupmi a debatovať s nimi na tému prípadných opatrení. Nateraz žiadne neprijali. Hranice sa zatiaľ nezatvárajú a krízový štáb neprijal ani žiadne regionálne opatrenia.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti