Po mesiacoch sa chystá obrovské masové testovanie v čínskom meste

Kristi Dali
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Schiefelbein

Za pár dní chcú otestovať milióny ľudí.

Východočínske prístavné mesto Čching-tao plánuje v priebehu piatich dní otestovať na nový druh koronavírusu všetkých svojich 9,4 milióna obyvateľov. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

Pôjde tak o prvé masové testovanie za posledné mesiace. V meste potvrdili v nedeľu šesť prípadov ochorenia COVID-19. Podľa tamojších úradov sa títo pacienti nakazili v nemocnici.

Odkedy sa v meste objavili prvé prípady infikovaných novým koronavírusom, otestovali tam už viac ako 140-tisíc zamestnancov zdravotníckych zariadení i novoprijatých pacientov.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

V období, keď počet infikovaných začal v Číne opäť narastať, sa tam medzi 1. a 7. októbrom konali oslavy spojené s tradičným tzv. Zlatým týždňom, ktorý je jedným z najrušnejších dovolenkových období. Naprieč krajinou tak cestovali stovky miliónov ľudí. Druhej vlne pandémie sa však vďaka rýchlemu testovaniu a lockdownom podarilo zabrániť, pripomína AFP.

Nový koronavírus sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan vlani v decembri. Odvtedy sa ním v Číne podľa údajov z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa nakazilo 90 812 ľudí a 4 739 mu podľahlo.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

ČCHING-TAO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti