Ako sa šíril COVID-19 v septembri? Počet ľudí s príznakmi je už vyšší ako bezpríznakových

Miriam Lapuníková.
Zdroj: TASR

Stúpol počet nakazených stredoškolákov, ale aj seniorov.

V mesiaci september pribudlo na Slovensku 7 084 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vykonali celkovo 123 245 testov. Epidemiologičky Mária Avdičová a Jana Nemešná publikovali novú analýzu, v ktorej rozoberajú septembrové prípady COVID-u.

Nakazení boli medzi všetkými vekovými kategóriami. Najviac však pribudlo v skupine od 20 do 24 rokov, avšak doťahujú sa na nich mladí medzi 15 a 19 rokmi. Práve v septembri výrazne stúpol počet nakazených stredoškolákov. Horšia správa je, že stúpla aj chorobnosť u ľudí nad 65 rokov.

Kým v lete bolo chorých 5,9 percenta seniorov, v septembri to už bolo 11,5 percenta.

Zdroj: ÚVZ SR

Stúpol aj pomer ľudí s príznakmi. Respiračné symptómy malo 53 percent nakazených. Ďalší mali pľúcne, senzorické či črevné príznaky. Bezpríznakové ochorenie COVID malo 40 percent ľudí infikovaných.

Súvisiaci obsah

Najvyššia incidencia bola zaznamenaná v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Najnižšia v Banskobystrickom. K šíreniu nákazy došlo vo všetkých okresoch. Najviac na 100-tisíc obyvateľov bolo infikovaných v Stropkove, Dolnom Kubíne, Starej Ľubovni a Sobranciach.

Zdroj: ÚVZ SR

Výrazne však klesol počet importovaných prípadov. Zo všetkých vyše sedemtisíc infikovaných k nám prišlo zo zahraničia len 618, ďalších 79 prípadov súviselo s príchodom zo zahraničia.

V septembri sa dokopy nakazilo 579 zdravotníckych pracovníkov, z toho 133 sa nakazilo v práci.

Hospitalizáciu si vyžadovalo šesť percent nakazneých, teda 393 pacientov. Väčšinu z nich tvorili ľudia nad 65 rokov.

Epidemiologičky v analýze napísali, že najväčšie ohniská nákazy vznikli vo firmách, v zdravotníckych zariadeniach, na svadbách a rodinných oslavách. Nákaza sa zavliekla aj do škôl, čo súviselo so septembrovým nástupom študentov a žiakov do základných a stredných škôl.

Smrtnosť sa naďalej drží na úrovni 0,4 percenta a podľa epidemiologičiek je to prijateľne nízka úroveň.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti