Kĺzavý medián pod 500? Prísnejšie opatrenia budú zrejme v platnosti týždne

V DSS pribudli ďalšie obete koronavírusu..mp4
Zdroj: TV Markíza

Tento ukazovateľ mal nahradiť iný, napokon z neho vzišlo.

Zatvárame školy a reštaurácie, stopku dostali aj hromadné podujatie. Tento týždeň začínajú postupne platiť prísnejšie opatrenia, ktoré sú vraj poslednou záchrannou brzdou pred úplným „vypnutím" krajiny. Všetky oči sa tak teraz začínajú upriamovať na kĺzavý medián, podľa ktorého sa odborníci budú rozhodovať, ako ďalej postupovať.

Toto číslo ukazuje stredovú hodnotu určených hodnôt. Teda, ak si zaradíme za posledných sedem dní denné prírastky infikovaných od najnižšej po najvyššiu hodnôt, tak medián nám ukáže presný stred. Momentálne sa pohybuje nad hodnote 1037.

Prijaté prísnejšie opatrenia prestanú platiť, ak spomínaný medián bude na hodnote 500 a nižšie. V praxi to znamená, že súčasné denné počty infikovaných by museli klesnúť v priemere o polovicu.

Naposledy bol pod touto hranicou posledný septembrový deň, potom však prudko vyletel nahor. Platí tu ale pravidlo (poučenie z prvej vlny), že ako rýchlo sa jeho hodnota zvýšila, tak pomaly bude padať. A s vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu a tým, kedy zaberú opatrenia, môžeme preto očakávať, že v tomto režime zostaneme určite niekoľko týždňov.

Kĺzavý mediána bol „na odstrel"

Kĺzavý medián bol kritériom aj v prvej vlne. Podľa neho sa začínala alebo končila určitá fáza uvoľňovania. Počas prichádzajúcej druhej vlny sa prestalo o ňom hovoriť a dokonca Igor Matovič žiadal lepší, presnejší parameter.

„Očakávam od pána ministra, že príde s takouto odpoveďou, že to nebude môcť byť len o kĺzavom mediáne, ale že to bude kombinácia troch parametrov - kĺzavý medián, počet pacientov v nemocniciach a počet pacientov na pľúcnej ventilácii," povedal Matovič ešte koncom septembra.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí však deň na to reagoval, že on nikdy takúto úlohu nedostal.

„My máme jeden dobrý kompletný ukazovateľ, kde kombinujeme 14 faktorov," povedal minister s tým, že na základe neho napríklad prepínajú semafory v jednotlivých okresoch.

BRATISLAVA/mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.