Podľa patológa pri COVID-e nie sú počty obetí až také dôležité, ako jeden iný ukazovateľ

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Lekári zistili, ako sa koronavírus maskuje pred imunitným systémom.

Patológ Michal Palkovič v Teleráne porozprával, čo sa z pohľadu pitiev naučil o novom koronavíruse. Prvé nálazy, ktoré videl, boli dramatické. Dnes sú vďaka lepšej liečbe menej devastačné. Varuje však, že oproti prvej vlne nám počty pacientov stúpli o sto až 140 percent.

Pre odborníkov je dôležité vedieť, že vírus sa mení a aj aktuálna druhá vlna je odlišná od prvej.

"V prvej vlne bola úmrtnosť väčšinou u ľudí nad 80 rokov. Dnes sa priemerný vek znižuje, aj preto, lebo nakazení sú najmä medzi tínedžermi, ktorí potom navštevujú svojich starých rodičov. Ďalším zistením je, že obezita začala hrať veľmi významnú úlohu," povedal Palkovič.

Lekári sa však stále učia, aké dlhodobé následky bude mať infekcia na nakazených. Najnovšie napríklad zistili, že bunky v tele, ktoré nie sú pozitívne na koronavírus, vykazujú špecifický proteín. Tak sa podľa Palkoviča vírus maskuje pred imunitným systémom. Aj to môže byť dôvod, prečo niektorí infikovaní nevykazujú žiadne symptómy.

"Pracujeme na tom, aby sme toho čo najviac zistili. Sme vo fáze, ktorá je veľmi vážna a netreba ju podceňovať," dodal patológ.

Palkovič však upozorňuje, že počty úmrtí nemôžu hrať rozhodujúce slovo pri posudzovaní vážnosti situácie. "Rozhodujúce nemôžu byť úmrtia, ale počty hospitalizovaných. Akonáhle budú stúpať pacienti, ktorí by boli liečiteľní, nemusia dostať lôžka. To je najdôležitejšie. Robiť všetko preto, aby sa systém nepreťažil," a zároveň dodal, aby si každý z nás udržal triezvy pohľad a osobnú zodpovednosť.

Aktuálny počet úmrtí na Slovensku na nový koronavírus je 61. Všetky informácie o koronavíruse nájdete TU a situáciu vo svete môžete sledovať TU.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtia

Dôležité udalosti