Koronavírusom veľmi poznačená oblasť zrejme dosiahla skupinovú imunitu. Nastal však paradox

Domorodci v brazílskom Manaus.
Zdroj: Profimedia.sk

Ide o zrejme jedinú oblasť sveta, ktorou koronavírus prešiel bez toho, aby mu v tom niekto zabránil.

Verejnosť po celom svete čoraz viac hovorí o uvoľnení opatrení a aby nový koronavírus jednoducho prešiel populáciou, čo by mohlo viesť k takzvanej skupinovej imunite.

Brazílske mesto Manaus sa takouto cestou vydalo. Manaus je zrejme jedinou oblasťou sveta, ktorou koronavírus prešiel bez toho, aby mu v tom niekto zabránil. Ukázalo sa, že sa nakazili možno až dve tretiny obyvateľov mesta a každý 500. človek zomrel. Píše ČT.

Vírus SARS-CoV2 sa začal v tejto dvojmiliónovej metropole šíriť na prelome apríla a mája. Týždeň pred koncom apríla tu nemocnice čelili obrovskému pretlaku pacientov s ochorením COVID-19, extrémne vzrástla aj úmrtnosť. Kým normálne tam umiera 20-30 ľudí, v spomenutom období to bolo viac ako 100.

Skupina vedcov z Brazílie a Veľkej Británie v septembri vydala štúdiu (zatiaľ nebola recenzovaná), v ktorej popísali, že v Manause sa už novým koronavírusom nakazilo medzi 44 a 68 percent populácie.

Vedci si myslia, že sa tu prejavila veľmi silná kolektívna imunita. Množstvo chorých klesalo preto, že ľudí s protilátkami bolo toľko, že to zabránilo vírusu v šírení.

Podľa imunológa Floriana Krammera z nemocnice Mt. Sinai v New Yorku možno očakávať, že niektoré oblasti dosiahnu skupinovej imunity na takej vysokej úrovni, že to naruší schopnosť koronavírusu prenášať sa.

Tento výsledok sa však podľa neho nedá považovať za úspech, ale, naopak, za zlyhanie. „Komunitná imunita dosiahnutá prirodzeným premorením nie je žiadna stratégia, je to známka toho, že vlády zlyhali v kontrole epidémie," uviedol.

Týždeň po tom, čo táto práca vyšla, došlo v Manause k zvyšovaniu čísel ako infikovaných, tak aj obetí.

Mesto preto muselo na konci septembra znovu nechať na 30 dní uzavrieť bary a pláže, čo boli miesta, kde dochádzalo k nákazám najčastejšie.

Expert na infekčné ochorenia André Patricio Almeida z manauskej Nadácie na výskum tropických chorôb varoval pred vierou v imunitu po prekonaní ochorenia.

„Je predčasné hovoriť o skupinovej imunite u ochorenia, o ktorom sa ešte len učíme, ale vidíme už prípady ľudí s ľahkým priebehom, ktorí majú protilátky na úrovni, ktorá im vydrží len na 2-⁠3 mesiace," hovorí.

K podobnému výsledku dospeli aj autori štúdie z univerzity v São Paule. Podľa nich protilátky proti koronavírusu miznú z tela veľmi rýchlo, už v priebehu niekoľkých mesiacov.

MANAUS/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brazília

Dôležité udalosti