Hygienici dostali nové právomoci na boj s koronavírusom

Poslanci vládnej koalície chceli prijať novelu expresne rýchlo, no natiahla sa na dva dni.

Po pol roku právnej neistoty poslanci vyjasnili ich kompetencie. Hygienici dostali nové právomoci na boj s koronavírusom. Rozhodlo sa o tom na mimoriadnej parlamentnej schôdzi. Plánované krátke rokovanie sa nakoniec natiahlo na dva dni.

Obmedzenia v reštauráciách, zatvorené obchodné centrá a povinná štátna karanténa. Hygienici počas prvej vlny pandémie rozhodovali o rozsiahlych zákazoch a nariadeniach.

Proti tomuto ale protestovala generálna prokuratúra. Hygienici podľa nej z právnej stránky na obmedzovania v skutočnosti nemali právomoci.


Aj preto sa koaliční politici rozhodli zasiahnuť najskôr vo vláde a potom v parlamente. Hlavný hygienik totiž odmietal sprísňovať opatrenia takpovediac s nožom na krku od generálnej prokuratúry.

Poslanci vládnej koalície chceli prijať novelu expresne rýchlo, no po siedmych hodinách rokovania prišla v utorok večer náhla zmena. Rokovanie na poslednú chvíľu odložili na dnešné ráno. Koalícia potom už nezaváhala.

Nariadeniam hygienikov tak parlament nakoniec dal patričnú váhu. Opozičný Smer ale tvrdí, že problémom stále zostávajú ich sporné zákazy a nariadenia z posledných šiestich mesiacov.

O náhrade škody už hovoria aj nespokojní podnikatelia. Jedným z nich je Miroslav Heredoš, ktorý zakladá iniciatívu „Bojujeme za naše gastro".

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.