Thajská vláda v reakcii na protesty zakázala zhromaždenia viac ako štyroch ľudí

1510_Reflex_15_10_P20_dnes_17_25.mp4
Zdroj: TASR/AP

Prevažne pokojné protesty proti vláde a monarchii v ostatnom čase eskalovali.

Thajská vláda vydala vo štvrtok ráno miestneho času mimoriadny dekrét, ktorým s okamžitou platnosťou zakázala zhromaždenia piatich a vyššieho počtu osôb a tiež zverejňovanie správ škodiacich národnej bezpečnosti.

Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že cieľom dekrétu je ukončiť už približne tri mesiace prebiehajúce protesty v uliciach Bangkoku.

Prevažne pokojné protesty proti vláde a monarchii v ostatnom čase eskalovali, pričom demonštranti sa v stredu neskoro večer sa utáborili pre úradom thajského premiéra Prajuta Čan-o-ča a žiadali jeho odstúpenie. Vláda tvrdí, že mimoriadny dekrét prijala okrem iného aj po tom, ako demonštranti bránili v prejazde kráľovskej kolóny.

"Je mimoriadne potrebné zaviesť bezodkladné opatrenie na rýchle a efektívne ukončenie tejto situácie, aby bolo možné zachovať pokoj a poriadok," oznámila v správe o dekréte thajská štátna televízia.


Dekrét zakazuje akékoľvek zhromaždenia viac než štyroch ľudí. Opatrenia nadobudli účinnosť o 04.00 h miestneho času (23.00 h SELČ), pričom úradom taktiež umožňujú zakázať občanom vstup do akejkoľvek nimi vymedzenej oblasti.

Zakázané je podľa dekrétu aj na akejkoľvek platforme (v novinách, na internete či v iných médiách) vydávanie takých správ, ktoré "by mohli vyvolávať strach či zámerne prekrúcať informácie a spôsobovať tak nedorozumenia, ktoré by mali dosah na národnú bezpečnosť alebo mier a poriadok" v krajine.

V uliciach Bangkoku demonštrovali v stredu večer desaťtisíce ľudí. Thajská polícia po prijatí mimoriadneho dekrétu oznámila, že zatkla viac ako 20 osôb, uvádza agentúra AFP.

Prodemokratickí aktivisti informovali, že medzi zadržanými je aj viacero z ich lídrov vrátane aktivistu Pchrita Čchiváraka.

Demonštranti dlhodobo požadujú odstúpenie premiéra Prajuta, ktorý je pri moci od vojenského prevratu z mája 2014. Chcú tiež zmenu ústavy i obmedzenie kompetencii kráľa Mahú Vatčirálongkóna.

V Thajsku platí prísny zákon proti hanobeniu členov kráľovskej rodiny, čo v krajine v podstate znemožňuje akúkoľvek verejnú diskusiu o monarchii. Urážka alebo zneváženie monarchov je ťažkým zločinom, ktorý sa trestá až 15 rokmi väzenia.

BANGKOK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.