Zásadné zistenie o koronavíruse: "Dlhý COVID" môžu spôsobiť štyri rôzne syndrómy

1111_detske horna dolna_2.jpg
Zdroj: shutterstock/Terelyuk

Dlhodobé následky COVID-u môžu postihnúť aj ľudí s ľahkým priebehom ochorenia

Takzvaný „Dlhý Covid", teda pretrvávajúce zdravotné následky nákazy koronavírusom, sa u ľudí môžu prejavovať štyrmi rozličnými spôsobmi. Ukázal to najnovší výskum britských vedcov, ktorého závery zverejnili na portáli Národného inštitútu pre výskum zdravia (NIHR).

Autori výskumu tým poukázali na mnohé prípady dlhodobého ochorenia u ľudí, ktorým lekári nechceli uveriť, že ich zdravotné ťažkosti súvisia s COVID-19 a bola im odopretá liečba.

NIHR konštatuje, že ide o veľký problém, a na túto čoraz väčšiu skupinu ľudí má nevšímavosť zo strany zdravotníkov vážny psychologický dopad. Autori výskumu preto žiadajú, aby mal zdravotnícky personál lepší prístup k informáciám o pretrvávajúcich následkoch ochorenia COVID-19.

Čoraz viac sa rozmáha "dlhý COVID". O čo ide a čo ho charakterizuje?

Väčšina ľudí, ktorí mali mierny priebeh ochorenia od lekárov počúva, že po dvoch týždňoch by už nemali pociťovať žiadne príznaky a tým, ktorí mali vážnejší priebeh do troch týždňov. Podľa spomínaného výskumu to však nie tak úplne pravda. Existujú tisícky prípadov, pri ktorých ako keby následky choroby nemali konca. Už teraz je jasné, že vďaka čoraz masívnejšiemu šíreniu vírusu bude takýchto pacientov čoraz viac.

Autori výskumu na základe rozhovorov so 14 pacientami, ktorí trpia dlhodobými následkami ochorenia COVID-19, zistili, že pretrvávajúcich ťažkostí existuje celá škála. Okrem pľúc môže ochorenie poškodiť aj mozog, srdce, celú obehovú sústavu, obličky, tráviaci systém, pečeň aj pokožku.

Spomínané symptómy sú dôsledkom štyroch rôznych syndrómov:

- Permanentné poškodenie pľúc a srdca

- Syndróm postihujúci ľudí po intenzívnej liečbe

- Únavový syndróm po prekonaní vírusového ochorenia

- Dlhodobo pretrvávajúce príznaky COVID-19

Tieto syndrómy postihujú dve skupiny pacientov: Takých, ktorí mali vážny priebeh ochorenia COVID-19 a museli ich liečiť na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ale aj tých, ktorým ochorenie ani nediagnostikovali, prípadne neboli vôbec testovaní.

„Už teraz je jasné, že u niektorých ľudí sa z COVID-u stala dlhodobá choroba. Niektorí ľudia pociťujú následky, ktoré výrazne ovplyvnili kvalitu života po prepustení z nemocnice, iní po domácej liečbe. Časom sa to dokonca môže zhoršovať," píše sa v správe o záveroch výskumu.

Elaine Maxwellová, spoluautorka predmetného výskumu, priznáva, že jej pôvodný predpoklad sa ukázal ako nesprávny. Predtým si myslela, že dlhodobé zdravotné ťažkosti môžu postihnúť iba pacientov s ťažkým priebehom ochorenia, ktorí museli byť niekoľko týždňov napojení na umelú ventiláciu.

LONDÝN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Symptómy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.