Rast infikovaných musíme okamžite zastaviť. Na českú cestu sme naskočili príliš rýchlo

5eadeb3d-af71-46bf-86d2-d7690e618286.MP4
Zdroj: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

V Česku už stavajú poľnú nemocnicu a počty nakazených stále rastú. Sme na rovnakej ceste.

Druhá vlna koronavírusu na Slovensku láme rekordy. Po štvrtkovom testovaní pribudlo 2 075 nových infikovaných ľudí. Oproti prvej vlne sú aktuálne prírastky 18-krát vyššie.

Inštitút zdravotných analýz varuje, že ak nárast okamžite nezastavíme, čaká nás česká cesta. Situácia u susedov je už rovnaká, aká bola v Taliansku počas prvej vlny. Česká armáda stavia poľnú nemocnicu s kapacitou 500 lôžok. V hre je aj možnosť, že ľudí budú ošetrovať aj na štadiónoch. Hospitalizovaných je v Česku aktuálne 2 920 pacientov a z nich je na jednotkách intenzívnej starostlivosti 542 ľudí. Napriek prísnym opatreniam láme počet infikovaných rekordy každým dňom.

Len pre porovnanie: počas vrcholu prvej vlny bolo v celom Taliansku 4 068 pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Slovenskí analytici preto vyzývajú ľudí, aby boli zodpovední a zastavili šírenie vírusu. Podľa ich výpočtov sa na českú cestu rútime veľmi rýchlym tempom. Najdôležitejším údajom je incidencia, teda počet infikovaných na 100-tisíc obyvateľov za 14 dní. Úroveň 20 nakazených na 100-tisíc obyvateľov Česko prekročilo za 79 dní. Slovensko túto hranicu prekročilo za 39 dní.

Zdroj: Inštitút zdravotných analýz

Hodnotu 200 sme dosiahli na 37. deň a Česi "až" na 57. deň. To znamená, že v rýchlosti šírenia v týchto dňoch sme už Česko predbehli.

"Pokračovanie v tomto trende bude znamenať čoraz väčšie riziká. Šťastím pre nás je, že to v Česku nastalo skôr. Zostáva nám príležitosť prijať opatrenia teraz. Každý z nás má možnosť obmedziť svoju mobilitu a stretávanie sa s ostatnými. Ak to budeme dôsledne dodržiavať, máme možnosť vyhnúť sa tomu, čo nám ukazuje toto „dopredu hľadiace zrkadlo". Z českej cesty môžeme zísť. Čím skôr to urobíme, tým menej nás to bude bolieť," vysvetlili analytici.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti