Česku hrozí taliansky alebo newyorský scenár. Odborníci preto nabádajú ľudí k tejto veci

Česko.
Zdroj: TASR

V krajine už druhý deň po sebe zaznamenali rekordný počet novonakazených.

Česko sa borí so strmým nárastom prípadov nového koronavírusu. Už druhý deň po sebe tam zaznamenali rekordný počet infikovaných.

Podľa skupiny vedcov existuje veľké riziko, že krajina pôjde v šľapajách Talianska či amerického New Yorku a lekári sa ocitnú v situácii, keď sa budú musieť rozhodovať, že kto dostane starostlivosť a kto nie.

„Takmer isto sa blíži preťaženie zdravotného systému, v prípade malých nemocníc v horizonte dní, vo veľkých v horizonte týždňov. Ako dôsledok bude obmedzená aj štandardná zdravotná starostlivosť," varuje dokument.

„Pokiaľ nedôjde k dramatickej zmene správania, môže byť do konca tohto roka päť až 15-tisíc obetí," znie ďalej vo výzve.

Z tohto dôvodu vedci prostredníctvom výzvy nabádajú na to, aby ľudia sami zaviedli „osobný lockdown" a von vychádzali iba v najnutnejších prípadoch. Píše ČT.

Apelujú tiež na nutnosť nosenia rúšok vo všetkých vnútorných priestoroch a tiež vonku na miestach, kde nie je možné udržať odstup od ostatných.

Od začiatku pandémie sa v ČR novým koronavírusom nakazilo 149.010 ľudí, z ktorých 1230 nákaze podľahlo. Z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo 63.350 osôb.

Z dôvodu nepriaznivého vývoja epidémie platia v celom Česku od stredy sprísnené epidemiologické opatrenia.

Všetky školy od základných po vysoké prešli na dištančnú výučbu, výnimku majú triedy pre deti so špeciálnymi potrebami. Uzavreté sú reštaurácie, bary a kluby.

Zhromažďovať sa ľudia môžu maximálne po šiestich. Väčšina opatrení platí do 3. novembra, teda do konca núdzového stavu. Školy majú byť zatiaľ zatvorené do 1. novembra.

Česká armáda začne v sobotu v areáli pražského výstaviska Letňany stavať dočasnú poľnú nemocnicu s kapacitou 500 lôžok. Informovala o tom vo štvrtok televízia ČT24 s odvolaním sa na českého ministra vnútra Jana Hamáčka, ktorý je zároveň predsedom ústredného krízového štábu. 


PRAHA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti