Na svete je prvý prípad úmrtia pacienta, ktorý sa opätovne nakazil koronavírusom

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/U.S. Navy via AP

Na svete zatiaľ nezaznamenali žiadny iný prípad úmrtia na reinfekciu.

V Holandsku odborníci zachytili veľmi vzácny prípad. Žena (†89) je prvým potvrdeným pacientom, ktorý zomrel na reinfekciu novým koronavírusom, teda opätovnú nákazu. O záveroch štúdie píše CNN.

Seniorka po prvýkrát bojovala s ochorením COVID-19 na začiatku roku a skončila v nemocnici s horúčkami a kašľom.

Po piatich dňoch ju prepustili s tým, že u nej pretrváva únava, ostatné príznaky však ustúpili. Hoci pacientka trpela vzácnou formou rakoviny kostnej drene, jej imunita mohla byť podľa odborníkov stále úspešná v boji proti tomuto ochoreniu.

Liečba, ktorú proti rakovine podstúpila, podľa nich totiž nemusí nutne viesť k ochoreniu ohrozujúcemu život.

Dva mesiace po tom, ako sa nakazila prvý raz, sa u nej znovu objavila horúčka, kašeľ a problémy s dýchaním. Bolo to dva dni po chemoterapii.

Znovu mala pozitívny test na COVID-19 a počas testovania v nasledujúcich dňoch lekári v jej krvi nedetekovali žiadne protilátky. Prišiel ôsmy deň, kedy sa jej stav rapídne zhoršil a o dva týždne zomrela.

Keď vedci následne preskúmavali vzorky oboch infekcií, zistili, že ich genetická výbava je odlišná. Preto dospeli k tomu, že druhé ochorenie bolo reinfekciou a nie pokračovaním prvej nákazy.

Na svete zatiaľ nezaznamenali žiadny iný prípad úmrtia na reinfekciu. Bolo však už hlásených niekoľko prípadov opätovnej nákazy. Stále však ide o vzácne prípady.

AMSTERDAM/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holandsko

Dôležité udalosti