Krajčí zverejnil najnovšie čísla: Situáciu nemáme pod kontrolou

Opatreniami sa podarilo výrazne znížiť mobilitu, no infikovaných stále pribúda.

"Situáciu nemáme pod kontrolou" je veta ktorú minister zdravotníctva Marek Krajčí niekoľkrát zopakoval počas prezentácie najnovších štatistík o infikovaných novým koronavírusom.

"Situácia na Slovensku je vážna. Skoro každý deň máme rekordné prírastky nakazených. Nemá zmysel rozprávať o regionálnych opatreniach," vyhlásil Krajčí.

Podľa ministra musela vláda pristúpiť k celoplošným opatreniam, pretože už ani jeden okres na Slovensku nie je zelený. Dodal však, že každý regionálny hygienik má právomoc sprísniť, ale aj zmierniť opatrenia. Vyzval ich, aby opatrenia zatiaľ nemenili, aby celá krajina bojovala jednotnými zbraňami.

Hoci sú čísla stále zlé, jeden dopad už nové opatrenia majú. O 39 percent sa znížila mobilita ľudí v mestskej hromadnej doprave. Práve zníženie pohybu ľudí je podľa Krajčího kľúčový faktor, ktorý chce dosiahnuť prísnejšími opatreniami.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Súvisiaci obsah

Minister dodal, že čísla rastú v každej sledovanej hodnote. Údaj, ktorý sleduje, koľko infikovaných má krajina na 100-tisíc obyvateľov za posledné dva týždne stúpol na 269. Pomer nakazených zo všetkých testovaných je na hodnote 14,3 percenta.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Stúpa aj počet nakazených ľudí nad 65 rokov. Najviac ich je v Prešovskom kraji, kde je aktuálne 262 infikovaných seniorov. Zlú situáciu v kraji spôsobilo mesto Bardejov.

Mení sa aj priebeh ochorenia COVID-19. Väčšina zachytených prípadov je symptomatických. Bez príznakov je už len 25 percent z evidovaných prípadov. Podľa Krajčího je to aj dôsledok toho, že pozitívni bez príznakov sa k testovaniu nedostanú.

COVID-19 má aktuálne 683 ľudí zo zdravotníckeho personálu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR


BRATISLAVA/kk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti