Zdravotníci v Bardejove melú z posledného. Nové COVID oddelenie nemôžu otvoriť pre nedostatok personálu

Marek a Tamara
Zdroj: TV Markíza

Od pondelka budú všetky vchody do nemocnice uzatvorené a budú pri nich vojaci.

Situácia v Bardejove sa zo dňa na deň dramatizuje. Zdravotníci tam melú z posledného. Prestávajú operovať i hospitalizovať nových pacientov. Oddelenie pre chorých na COVID-19 nemôžu otvoriť. O pacientov sa nemá kto starať.

Za štvrtok pribudlo v Bardejovskom okrese ďalších 130 pozitívne testovaných. Odráža sa to aj na situácii v nemocnici. Chýba im v práci 101 zamestnancov, drvivá väčšina sú zdravotníci.

Tí čo zostali, si musia poradiť. „Momentálne máme 24 pacientov s diagnózou COVID-19 respiračným zlyhávaním, pričom naša kapacita podľa pokynov ministra je maximálne 18 postelí. Dvaja pacienti v noci zomreli, predpokladáme, že na COVID-19, aj keď idú na pitvu, " uviedol Marián Petko, riaditeľ Nemocnice v Bardejove.


V jednom pavilóne má nemocnica pripravené kompletné oddelenie pre pacientov s ochorením COVID-19. Nemôžu ho však otvoriť, keďže nemocnici chýbajú zdravotníci.

Aktuálne tu pomáha 16 vojakov, zväčša pri obslužných činnostiach, no nie sú zdravotníckym personálom. Pomoc čakajú od štátu.

Zavrieť museli rehabilitáciu, časť interného i chirurgického oddelenia. Dnes ešte pohyb pacientov po areáli a objektoch nemocnice usmerňoval personál nemocnice. Od pondelka už budú všetky vchody uzatvorené a budú pri nich vojaci.

Od najbližšieho pondelka svoj režim fungovania sprísňuje aj bardejovská samospráva. Dvere Mestského úradu sa pre verejnosť úplne zatvoria. Ľudia budú môcť hovoriť s úradníkmi výlučne cez zariadenie videovrátnika.

Krízový štáb na bardejovskej radnici riešil aj mestské základné školy. Dištančné vzdelávanie predĺžili minimálne do 28. októbra.

BARDEJOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti