Matovič chce pretestovať celé Slovensko. Prvé státisíce ľudí prídu na rad na Dušičky

Výsledky testov sa ľudia dozvedia do polhodiny.

Chystá sa plošné testovanie Slovákov na koronavírus. A to hneď dvakrát. Každý dostane odpoveď na otázku, či je pre okolie nebezpečný a či má zostať 10 dní v karanténe. Dnes to ohlásil premiér Igor Matovič s tým, že ak mu vo vláde plošné testovanie neprejde, podá demisiu.

Trinásť miliónov antigénových testov je na ceste do strategických skladov. Výter zo sliznice nosohltanu čaká každého z nás. Prvé kolo plošného testovania ohlásil premiér na dušičkový víkend o dva týždne. Druhé kolo týždeň na to.

„Jednoducho s občianskym prídete na najbližšie miesto odberové, ktoré je k vášmu aktuálnemu pobytu, a tam vás dopíšu do zoznamu na základe vášho občianskeho," vysvetlil premiér Matovič.

Odberných miest bude 6000. Majú byť v školách a na úradoch, kam chodíme voliť. Základná idea je vytvoriť akési časové sloty tak, aby ľudia chodili na odbery v určité hodiny podľa abecedy.

„My potrebujeme dosiahnuť, aby prišlo 95 percent ľudí, možno 90 percent ľudí z tých, ktorí prísť majú, lebo vtedy to zaberie," dodal premiér.

Otestovať sa má prísť každý obyvateľ starší ako 10 rokov. Vláda bude zajtra diskutovať, ako urobiť testy povinnými. Či pokutovať neprišelcov, alebo odmeniť testovaných. A bude aj takpovediac skúška nanečisto: plošné testovanie bude o týždeň skôr v okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín. Možno aj Bardejov. Tam je situácia kritická. No a na hraniciach sa bude testovať tiež. Zrejme až dovtedy, kým nebudeme mať vakcínu.

„Jednoducho - môžeš prísť na Slovensko, ale musíš prejsť tým testom. Čiže, trochu ťa to na tých hraniciach zdrží. Keď si pendler, tak raz za dva týždne ťa to na tých hraniciach zdrží," dodal premiér.

Testovanie zabezpečí armáda. V jej službách ale nie je ani tisícka personálu schopného robiť výtery zo sliznice. Dá sa preto predpokladať, že vojaci na odberné miesta pozvážajú aj civilných lekárov a medikov.

Antigénové testy sme kúpili od troch firiem za vyše 50 miliónov eur. Každý po štyri eurá. Výsledok testu sa každý dozvie obratom ešte na mieste do pol hodiny.

Otázna je účasť Slovákov na plošnom testovaní. A to hneď dva víkendy po sebe. A ak Igor Matovič narazí na odpor svojich koaličných partnerov, treba počítať s pádom vlády.

„S mojou demisiou. Toto považuje v tejto chvíli naozaj za jediný spôsob, ako môžeme zastaviť krivku za situácie, keď kľúčový koaličný partner verejne masívne spochybňuje ochranné opatrenia," dodáva Matovič.

Keďže majú byť testy až o dva týždne, všetci tí, ktorí sú infekční dnes, vyjdú v testoch ako negatívni. Naopak, testy ako pozitívnych odhalia ľudí. Ktorí sa od dnešného dňa ešte len nakazia."

  Tému spracoval Tomáš Velecký:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.