Infektológ Pavol Jarčuška vysvetľuje zásadné veci okolo celoplošného testovania

Odpovede si môžete pozrieť vo videu

Člen pandemickej komisie, ktorý s premiérom o celoplošnom testovaní aj rokoval, bol dnes NA%ZIVO v Televíznych novinách a odpovedal nám na zásadné otázky.

Pán profesor, aký výsledok z epidemiologického hľadiska takéto testovanie prinesie? Zrejme očakávame sploštenie krivky nových infikovaných, avšak ako dlho by tento efekt mal vydržať, napríklad pri otvorených hraniciach?

Viete odhadnúť, koľko pozitívnych ľudí takýmto testovaním odhalíme? A keďže v karanténe musia zostať celé rodiny, koľko ľudí podľa Vás, môže o pár týždňov naraz vypadnúť z pracovného procesu?

Koľko percent obyvateľov Slovenska by sa muselo dať otestovať, aby to celé malo nejaký výrazný efekt a zmysel? Ak počítate s tým, že nie všetci na testovanie pôjdu.

Ak by sme teda pozitívne testovaných nechali zatvorených doma, čo to prinesie pre tých negatívnych? Je možné pre nich uvoľňovať opatrenia?

Akým spôsobom sa vykonávajú odbery na antigénové testy a kto ich môže robiť? Máme dostatok vyškoleného personálu, ktorý môžeme na toto uvoľniť?

Nebudú rizikovými aj samotné odberné miesta? Nenakazíme sa čakaním v rade alebo zvýšenou mobilitou, presúvaním sa na odberné miesta?

Odpovede si mlžete pozrieť vo videu


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pavol Jarčuška

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.