Matovič dáva dve možnosti: Buď lockdown alebo plošné pretestovanie

Testovať chcú všetkých ľudí nad 10 rokov. Začne sa na Orave už budúci týždeň.

Minister obrany Jaroslav Naď vyhlásil, že vláda poverila Ozbrojené sily Slovenskej republiky prípravou najväčšej operácie novodobých dejín: plošným testovaním obyvateľstva na prítomnosť vírusu SARS-COV-2.

Dodal, že pilotné testovanie odštartujú budúci týždeň v štyroch okresoch: Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov.

Vláda kúpila 13 miliónov kusov antigénových testov a testovať chcú všetkých ľudí nad 10 rokov. Naď priblížil, že operácia bude vyžadovať 50-tisíc osôb zo štátneho aparátu, vrátane policajtov, hasičov a zdravotníckeho personálu.

"V prvej vlne sme boli bezchybní. V druhej vlne sa k tomu postavíme rovnako zodpovedne a zvládneme to," povedal Naď.

Ubezpečil všetkých starostov a primátorov, že ich v nasledujúcich dňoch navštívi a poskytne im všetky potrebné informácie.

Verejnosti odkázal, aby sa dali testovať, pretože len vtedy bude operácia úspešná. Politickým partnerom odkázal, aby prestali politikárčiť a podporili armádu.

Ozbrojeným silám vopred poďakoval za všetko, čo nasledujúce dni vykonajú všetci vojaci a vojačky Slovenska. „Bude sa na vás pozerať celé Slovensko, Európa a časť sveta. Ukážme im, aké silné sú ozbrojené sily Slovenska," dodal Naď.

K výzve sa pridal aj predseda parlamentu Boris Kollár: "Aj ja mám strach. Bojím sa o mamu, o svoje deti a najbližších. Tiež sa hnevám, že sme zatvorili prevádzky, hnevajú sa moji zamestnanci. Ale hnev a agresivita mi nepomôže. Prosím všetkých, aby sme to zvládli a nedopadli ako v Taliansku. Toto je posledná možnosť, ako odvrátiť hrozný vývoj pandémie," vyhlásil Kollár.


Zároveň vyzval poslancov Smeru a Hlasu, aby podporili tento nápad. "Vždy sme hlasovali za vaše zákony, ktoré mali pomôcť občanom. Prosím vás, teraz nám to vráťte. Nerozbíjajte spoločnosť, ale teraz zatiahnime za jeden povraz. Nebojujete proti nám, ale proti vlastným. Toto nebude mať víťazov. Prehrať môže len občan," dodal Kollár.

Igor Matovič nepovedal, že testovanie bude povinné. Vláda má podľa neho vymyslieť spôsob, ako motivovať ľudí, aby prišli dobrovoľne.

Premiér dodal, že v súčasnej situácii sú už len dve možnosti: lockdown alebo plošné testovanie. Je preto podľa neho na ľuďoch, akou cestou sa vydáme.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti