Hygienici sa vyjadrili k protestu: Opatrenia smerujú k podpore zdravotníkov

Polícia pátra po deťoch, ktoré kričali vulgárne heslá a ich rodičoch.
Polícia pátra po deťoch, ktoré kričali vulgárne heslá a ich rodičoch. Zdroj: FOTO TASR - Jaroslav Novák

V zahraničí sa protestujúci chránili rúškami a išli aj do izolácie.

K protestu pred Úradom vlády sa vyjadril aj Úrad verejného zdravotníctva. Práve voči opatreniam vlády a hlavného hygienika sa v Bratislave v sobotu (17.10.) stretli stovky ľudí, voči ktorým musela polícia zakročiť aj vodným delom.

Hygienici rešpektujú právo občanov na protesty. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu na Slovensku však podľa nich mali účastníci zvážiť formu, akou prostest konali.

Ako príklad lepšie zvládnutých protestov uvádzajú protesty v Los Angeles, Vancouveri či v Nigérii. Tamojší ľudia mali celý čas rúško, rozdávali ich aj ostatným okoloidúcim, používali dezinfeckiu a dodržiavali odstupy. Po proteste v Seattle, Bostone či Kodani išli účastníci do izolácie a dali sa otestovať na koronavírus.

Hygienici vysvetľujú, že hromadné akcie, kde sa nedodržiavajú bezpečnostné opatrenia majú viaceré riziká.

"Na protestoch sa združujú desiatky až stovky ľudí, ktoré by sa za bežných okolností nedostali do vzájomného úzkeho kontaktu. Účastníci môžu pochádzať z rôznych miest a okresov a preto hrozí zvýšený zános infekcie aj do takých oblastí, ktoré sa dosiaľ darilo držať relatívne pod kontrolou," informuje ÚVZSR.

Zároveň je rizikové aj to, že neexistuje zoznam účastníkov, takže v prípade výskytu nákazy nie je možné dať otestovať aj ostatných. Takéto akcie zahusťujú MHD a pomáhajú šíriť nákazu aj tam.

Protesty sú často sprevádzané krikom, skandovaním či spievaním a to sú aktivity, pri ktorých sa uvoľňuje množstvo kvapôčok, ktoré môžu obsahovať vírusy.

"Pandémia ochorenia COVID-19 trvá už veľmi dlho. Chápeme, že ste už unavení a že mnohým z vás sa v dôsledku nákazy ale aj preventívnych opatrení obrátil život naruby. Všetky naše snahy smerujú k tomu, aby sme spoločnými silami spomalili šírenie nákazy a zmierňovali dopady pandémie na zdravotný systém a zdravotníkov, ktorí v neľahkých podmienkach čelila obrovskému náporu. Ako jednotlivci aj komunity zodpovedne zvažujme, ktoré naše aktivity pomáhajú dostávať epidémiu na našom území pod kontrolu a ktorými naopak zvrátime naše doterajšie úsilie či premrháme doteraz vynaložené obete," dodali hygienici na Facebooku.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti